Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Čisté prodeje zlata světových centrálních bank pokračovaly i v únoru

Globální zlaté rezervy centrálních bank se v únoru snížily o šest tun. Informovala o tom Světová rada pro zlato (World Gold Council) s tím, že jde o druhý měsíc čistých prodejů v řadě, což se nestalo od roku 2020. Navzdory kumulativnímu meziročnímu poklesu o 18 tun však globální zlaté rezervy zůstávají nad 35 600 tunami, což je jejich nejvyšší úroveň od roku 1990.

Největším prodejcem v únoru byl Uzbekistán, který snížil své zlaté rezervy o 22 tun na 339 tun. Ilustrační foto: Shutterstock

Aktivita v únoru se omezovala na malý počet bank, přičemž výrazné změny u jedné či dvou z nich opět dominovaly. Největším prodejcem byl v tomto měsíci Uzbekistán, který snížil své zlaté rezervy o 22 tun na 339 tun, což je nejnižší úroveň držby zlata od prosince 2020.

Nešlo o první významnou transakci ze strany Uzbekistánu v posledních letech. Aktivní správa jeho zlatých rezerv znamená, že změny jsou běžné. I po únorovém prodeji tvoří zlaté rezervy stále 59 procent celkových rezerv.

Ostatní čisté prodeje byly ve srovnání s Uzbekistánem skromné, uvedla Světová rada pro zlato. Po lednovém prodeji 17 tun prodal Kazachstán v únoru dalších pět tun. Jeho zlaté rezervy nyní činí 380 tun (69 % celkových rezerv), což je nejnižší úroveň od června 2020.

PSALI JSME: Proč centrální banky nakupují zlato

Kazachstán tradičně nakupuje žlutý kov z domácích zdrojů, přičemž není neobvyklé, že země produkující zlato kolísají mezi nákupy a prodeji. Dalšími významnými prodejci v únoru byly Katar (6 tun), Mongolsko (1 tuna) a Německo (1 tuna) – přičemž posledně jmenovaný prodej pravděpodobně souvisí s ražbou mincí.

Čistým nákupům v únoru dominovalo Turecko, které doplnilo své zlaté rezervy o 25 tun. Meziročně tak nakoupilo více než 35 tun a zvýšilo celkové zlaté rezervy na 429 tun (27 % celkových rezerv). Indie v únoru nakoupila 2,6 tuny a zvýšila tak své celkové zlaté zásoby na 758 tun.

Irsko, jediný aktivní kupec z rozvinutých trhů, přidalo během měsíce února do svých rezerv jednu tunu zlata. Celková držba zlata nyní činí více než 11 tun, což je o 88 procent více, než na konci srpna 2021, kdy Irsko začalo zlato nakupovat.

PSALI JSME: Irsko se chce bránit inflaci zlatem

(luk)