Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čínský útok na dolar tunami zlata je teprve na začátku

Představa, že komunistická mocnost ovládne ekonomický svět je děsivá, ale reálná. Otázkou se snadnou odpovědí je, co se stane potom. Uklidnit může jen naděje, že se toho současná generace nemusí dožít. Ale ani to není jisté.

Stejně jako mnoho jiných nezápadních zemí se Čína snaží snížit závislost na dolaru a fyzické zlato je jeho přirozenou náhradou. Ilustrační foto: iStock

Čína dále upozorňuje svět na to, že má v úmyslu zpochybnit roli amerického dolaru jako rezervní měny. Červencovým nákupem 23 tun zlata, čímž uzavřela pololetí s bilancí 126 tun, což samo o sobě je zlatý poklad Švédska, podle analytiků oslovených Kitco News Čína s útokem na dolar teprve začíná.

„Čína posílá Bílému domu zprávu, že nepodporuje globální finanční systém založený na americkém dolaru. Když koupíte zlato, je to přímé hlasování proti americkému dolaru,“ shodují se Willem Middelkoop z Commodity Discovery Fund, který investuje do vyhledávání a těžby vzácných kovů stejně jako Thorsten Polleit, analytik největšího obchodníka se zlatem v Německu Degussa:

PSALI JSME: Čínské nákupy zlata neslábnou. Stejně jako prodeje Venezuely

„Čína vysílá světu jasný signál a chce, aby ho všichni viděli. Snižuje své držby v amerických dolarech a současně zvyšuje zásoby zlata. Stejně jako mnoho jiných nezápadních zemí se Čína snaží snížit závislost na dolaru a fyzické zlato je jeho přirozenou náhradou.“

Polleit ještě dodal, že Čína má před sebou dlouhou cestu. Middelkoop souhlasí. Čína bude nakupovat zlato delší dobu, avšak je přesvědčen, že to je začátek konce amerického dolaru. „Bude to trvat desetiletí, ale tak začíná každý nový systém. Očekávám, že Čína bude pokračovat s nákupy zlata i v příštím desetiletí, takže ještě nějakou dobu budeme mít multipolární měnový svět.“

PSALI JSME: Čína skupuje zlato, aby pohřbila dolar

Tvrdým argumentem je fakt, že americké peněžní zásoby dosahují téměř 21 bilionů dolarů, které jsou kryty zlatem o váze 8 134 tun. Čínské peněžní zásoby činí v přepočtu téměř 40 bilionů dolarů krytých jen 2 114 tunami zlata. Prozatím.

Analytici ještě připomněli, že poptávka centrálních bank, i když v posledních několika měsících zpomalila, zůstává významnou podporou vyšší ceny zlata. Jeho cena proto zůstává stabilní i přesto, že výnosy amerických 10letých dluhopisů se drží kolem čtyř procent.

PSALI JSME: Donutí Čína USA obnovit zlatem zajištěný dolar?

(rek)

Další z kategorie Zlato