Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Čína se prvního místa lehce nevzdá

Dlouhodobé předpovědi expertů, že v Číně bude těžba zlata neustále klesat, selhaly. Největší světový dodavatel zlata za prvních devět měsíců letošního roku vyprodukoval 269,98 tuny tohoto kovu, což je nárůst o 33,23 tuny neboli 14,04 procenta oproti stejnému období loňského roku.

Čína předstihla Jižní Afriku jako největší světový producent zlata v roce 2007 a od té doby nebyla překonána. Ilustrační foto: iStock

Web China Daily už v první polovině roku zveřejnil informaci, že čínská produkce zlata během prvního čtvrtletí vzrostla na zhruba 83,4 tuny, protože hlavní provincie produkující zlato, zejména Šan-tung a Čche-nan, obnovily těžbu.

V Šan-tungu loni zaznamenali pokles produkce zlata o víc než 50 procent kvůli dvěma nehodám ve zlatých dolech, zatímco v Čche-nanu loni posílila regulace ochrany životního prostředí v malých a středních zlatých podnicích, což vedlo k drastickému poklesu těžby zlata.

Čínští producenti zlata však působí i v cizině. Těžební firmy C‘-ťin Mining, Šan-tung Gold Group a Čch‘-feng Gold, zaznamenaly už během prvních tří měsíců těžbu zlata v zámořských dolech ve výši 11,14 tuny, což byl nárůst o 45,11 procenta. Například firma C‘-ťin Mining má účast v sedmi zámořských dolech od Srbska přes Kolumbii po Austrálii.

PSALI JSME: Čína skupuje zlaté doly po celém světě

Čína předstihla Jižní Afriku jako největší světový producent zlata v roce 2007 a od té doby nebyla překonána. Podle údajů organizace World Gold Council (Světová rada pro zlato, pozn. aut.) loni Čína vyprodukovala 332 tun zlata, Rusko 331 tun a Austrálie 315 tun.

Za touto silnou trojicí je silná dvojka Kanada (193 tun) a USA (187 tun). O rok dříve však silné trojce Čína dominovala s těžbou 380 tun, před Austrálií (320 tun) a Ruskem (300 tun).

Údaje o těžbě se však velmi liší. Podle USGS (státní geologická služba USA) je lídrem Čína s loňskou těžbou 370 tun, před Austrálií (330 tun) a Ruskem (300 tun). Rekordní je v každém případě rok 2016, kdy Čína vytěžila 463,7 tuny (podle USGS 453 tuny) zlata. Podle některých zdrojů je dominance Číny způsobena účastí na těžbě v zemích, jako Tanzanie a Ghana, a tato produkce zlata se přímo počítá jako čínská.

PSALI JSME: Ghana bude kupovat tunu zlata měsíčně

(rek)