Zlato (oz) / USD
2 034,55
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Česká národní banka v nákupech zlata pokračovala i v lednu

Česká národní banka neustala v nákupech zlata ani v novém roce a tento týden zveřejnila informaci, že v lednu navýšila své zlaté rezervy o další 1,68 tuny vzácného kovu. Celkem tak své devizové rezervy ve zlatě navýšila na 32,35 tuny v aktuální hodnotě 2,1 miliardy amerických dolarů.

Česká národní banka neustala v nákupech zlata ani v novém roce a tento týden zveřejnila informaci, že v lednu navýšila své zlaté rezervy o další 1,68 tuny vzácného kovu. Ilustrační foto: iStock

Přeskočila tak ve světovém žebříčku slovenskou centrální banku, které dlouhodobě od rozdělení Československa v roce 1993 na své zásoby 31,7 tuny zlata nesáhla (s výjimkou povinného vkladu ve zlatě do Evropské centrální banky při vstupu do eurozóny, pozn. aut). Na rozdíl od Slovenska, kde zlato tvoří 20,1 procenta devizových rezerv, má Česko ve zlatě uloženo pouhé 1,6 procenta rezerv.

Nejbližším soupeřem Česka tak bude nově Ekvádor, který na 60. místě světového žebříčku drží 33,8 tuny zlata a v dostřelu je o stupínek výš postavené Peru se rezervami 34,7 tuny zlata.

Není bez zajímavosti, že v dolarech a eurech se devizové rezervy České národní banky v lednu snížily, ve zlatě se zvýšily o 78 milionů dolarů (1,8 miliardy korun) a v české měně se kvůli jejímu oslabení oficiální rezervní aktiva zvýšila dokonce o 12 miliard na 3,33 bilionu korun.

PSALI JSME: ČNB s více než 25 tunami zlata už je na čtvrtině cesty

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato