Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Češi kupují kolem dvou tun zlata ročně

Švýcarsko je největším rafinačním a tranzitním uzlem obchodu se zlatem na světě. Na jeho území je pět obrovských rafinerií vzácných kovů od Metaloru přes Valcambi po PAMP. Samy o sobě svůj export nezveřejňují, ale švýcarská celní správa s tím žádný problém – na rozdíl od české – nemá. Nám se však podařilo dohledat některé údaje o pohybech zlata na českém území.

Češi mají doma víc zlata než ČNB, což je ale u bohatších zemí naprosto běžné. Foto: iStock

Podle únorových dat Švýcarsko poslalo 56,5 tuny zlata do Indie, 11,2 tuny do Thajska, dvě tuny do pevninské Číny a tunu do Hongkongu. Do pevninské Číny putovalo zlato naposledy v září a dodávky do Indie a Thajska vzrostly na víceletá maxima, což naznačuje, že poptávka po drahých kovech v Asii se zotavuje.

Je třeba vysvětlit, že zatímco Indie a Čína jsou největšími spotřebiteli zlata, Thajsko je hlavním regionálním distributorem.

Vzhledem k tomu, že měsíční export zlata do Česka je nižší než jedna tuna, média jeho velikost nezveřejňují. Posledním známým údajem je listopadový dovoz 176 kilogramů zlata, což potvrzuje skutečnost, že celkově si za rok Češi nakoupí okolo dvou tun zlata.  

Češi se zásobují líp než ČNB

„Pátrali jsme po relevantním údaji o dovozu zlata do Česka, ale bez úspěchu. Ze strany celníků je to tajná informace, z veřejně dostupných zdrojů se to dohledat prostě nedá,“ uvedl statutární šéf akciové společnosti Zlato David Marášek.

Nám se však podařilo dohledat poslední zveřejněné údaje o pohybu zlata na českém území k 1. lednu 2020. Podle statistiky specializovaného portálu World´s Top Exports, který umožňuje sledovat globální obchod podle zemí, se do Česka dovezlo zlato v hodnotě přes 202 milionů dolarů (4,6 miliardy korun v průměrném kurzu 22,93 korun za dolar). V přepočtu na zlato by to bylo 3,63 tuny zlata. 

World´sTop Exports ještě udává, že dovoz zlata za 202,36 milionů dolarů znamenal oproti předchozímu roku pokles o 19,5 procenta. V každém případě mají Češi doma víc zlata než ČNB (9,5 tuny), což je ale u bohatších zemí naprosto běžné. Německé domácnosti vlastní přes 9000 tun zlata (Bundesbank 3362 tun). V Itálii je v soukromém vlastnictví 6418 tun zlata (centrální banka 2452 tun), ve Francii 4714 tun zlata, zatímco centrální banka 2436 tun. 

Na druhé straně se ale z Česka vyvezlo zlato v hodnotě 104 milionů dolarů (2,4 miliardy korun v tehdejším kurzu), to v přepočtu na zlato v mediánu tehdejší ceny (35 357 korun za unci) bylo přes 1,8 tuny kovu. Čistý dovoz ukazuje na 1,83 tuny zlata, což je v intencích odhadu odborníků: „V letech 2011 a 2012 se na českému trhu prodalo zhruba 1,9 tuny zlata a v posledních pěti letech odhadujeme roční dovozy zlata na zhruba dvě tuny ročně,“ upřesnil již dříve pro náš web Marášek.

Kam a jaké zlato putovalo z Česka do zahraničí se lze jen dohadovat. Podle Davida Maráška by mohlo jít o vývoz šperků a mincí. „Nebo že by ČNB někomu půjčila?“ doplnil hypotézu v nadsázce Marášek.

(rek)