Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Barometr obliby spoření: Češi utíkají před inflací ke zlatu

Potřetí v šestileté historii Barometru obliby spoření, který připravuje Asociace českých stavebních spořitelen, zlato přeskočilo dlouhodobého favorita Čechů pro spoření – stavební spoření. Perspektiva inflace a s tím spojená obava ze znehodnocení úspor už druhé čtvrtletí za sebou dělá z drahých kovů v očích Čechů ten nejbezpečnější přístav pro jejich úspory.

Češi podle aktuálního Barometru obliby spoření utíkají před inflací ke zlatu. Ilustrační foto: Shutterstock

„Vývoj Barometru jasně signalizuje, že Češi začínají mít vinou rostoucí inflace obavy o své úspory. Preference drahých kovů, které ve třetím čtvrtletí dosáhly 54% oblíbenosti, svědčí o tom, že lidé hledají formu investice, která má v jejich očích trvalou hodnotu. Jde o učebnicové chování v nejistých dobách,“ uvedl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Stavebko, které dlouhodobě vedlo v preferencích spoření, se ve třetím čtvrtletí umístilo těsně na druhém místě – se ztrátou dvou procentních bodů za drahými kovy získalo 52 %. I při současném růstu inflace stále nabízí zhodnocení, které udrží cenu peněz, a je tak stále nejoblíbenější a nejbezpečnějším finančním produktem pro dlouhodobé uložení peněz.

„Barometr dlouhodobě ukazuje, že Češi jsou ve vztahu ke svým úsporám zvyklí sázet spíše na jistotu a srozumitelnost. Investice na kapitálovém trhu velká část z nich příliš nevyhledává. A pokud se již na něm rozhodnou zhodnotit své peníze, volí spíše obezřetnější cestu podílových fondů než přímé investice na burze,“ řekl Šedivý.

PSALI JSME: Barometr obliby spoření: Obliba investičního zlata roste. Je hned za stavebním spořením

(red)

Další z kategorie Zlato