Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Ceny zlata klesají. Fed potvrdil agresivní postoj své politiky

Ceny zlata ve čtvrtek klesly, protože agresivní plán Federálního rezervního systému, americké centrální banky, na zpřísnění měnové politiky snížil přitažlivost tohoto kovu a další tlak na něj vyvolalo také oživení amerických akcií.

Ceny zlata ve čtvrtek klesly, protože agresivní plán americké centrální banky na zpřísnění měnové politiky snížil přitažlivost tohoto kovu. Ilustrační foto: iStock

Spotové zlato podle agentury Reuters kleslo o 0,18 procenta na 1 849,52 dolaru za troyskou unci. Futures na americké zlato se usadily o 0,07 procenta výše na 1 847,6 dolaru. Pokud jde o ostatních kovy, spotové stříbro kleslo o 0,2 procenta na 21,92 dolaru za unci, platina vzrostla o 0,7 procenta na 949,85 dolaru a palladium o 0,2 procenta na 2 010,26 dolaru.

Pokles zlata omezil americký dolar, jenž se pohyboval poblíž měsíčních minim a výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů, které klesly na nejnižší úroveň od dubna. Ve středu zveřejněný zápis z květnového zasedání Fedu zdůraznil, že „většina účastníků upřednostňuje další zvýšení sazeb o 50 bazických bodů na červnovém a červencovém zasedání“, což pro trh nebylo žádné překvapení.

PSALI JSME: Ceny zlata po rozhodnutí Fedu mírně vzrostly

„Zápis nic nezměnil. Trh si začal uvědomovat, že Fed bude i nadále přijímat razantní opatření ke kontrole inflace,“ uvedl Bart Melek, vedoucí oddělení komoditních strategií ve společnosti TD Securities. Příběh zpřísňování sazeb podle něj není ani zdaleka u konce a pravděpodobně lze s velkou jistotou říci, že prostředí úrokových sazeb bude i nadále restriktivnější.

Vedoucí oddělení globální ekonomiky Bank of America Securities Ethan Harris pro agenturu Bloomberg uvedl, že zvýšení sazeb o půl procentního bodu „naprosté minimum“ potřebné k dosažení inflačního cíle americké centrální banky. „Tím se dostanou alespoň do blízkosti neutrální hodnoty,“ řekl Harris v pořadu Bloomberg Markets: The Close.

PSALI JSME: Analytik: Fed dosáhl vrcholu jestřábího postoje a to je dobré pro zlato

„Jestřábí postoj Fedu bude na žlutý kov působit negativně a poptávka po zlatě bude v budoucnu malá,“ citoval ekonomy společnosti TD Securities odborný server FXStreet. „Ceny zlata jsou částečně pod tlakem stabilizace amerických akciových indexů v tomto týdnu,“ uvedl ve své poznámce Jim Wycoff, vedoucí analytik společnosti Kitco.

„Zdá se, že zlato ochabuje, když narazí na něco jako technickou rezistenci, a pak dochází k likvidaci dlouhých pozic a vybírání zisků. To je tedy pro zlato v tuto chvíli klíčový problém,“ uvedl nezávislý analytik Ross Norman. Zlato je velmi citlivé na zvyšování úrokových sazeb, protože zvyšuje oportunitní náklady jeho držby.

PSALI JSME: Ray Dalio: Zlato snižuje rizika a zvyšuje výnosy. Patří do vašich úspor

(luk)