Zlato (oz) / USD
1 939,18
0,04 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Banka Morgan Stanley ocenila sílu zlata

Lisa Shalettová, hlavní investiční ředitelka pro správu majetku amerického bankovního obra Morgan Stanley, který opatruje 3,1 bilionu dolaru, se ve své nejnovější zprávě podivovala odolnosti zlata vůči všem negativním jevům, jež na něj působí.

Zlato se drží jako alternativní měna v době, kdy je dolar zranitelný vůči znehodnocení inflací. Ilustrační foto: iStock

Dokonce uvedla, že zlato, jež se vzhledem k nedávnému nárůstu reálných úrokových sazeb jeví jako mimořádně odolné, představuje příležitost k nákupům, pokud jde o investici ve střednědobém horizontu.

„Stejně jako akcie, které se stále vyhýbají negativním důsledkům rostoucích zisků z úrokových sazeb, i zlato, na které tyto sazby a následně i americký dolar rovněž útočí, zůstává extrémně odolné,“ cituje Shalettovou server Market Watch. „Pokud jde o střednědobý výhled, kupujeme zlato při oslabení nebo poklesu úrokových sazeb,“ napsala.

PSALI JSME: Co skutečně rozhoduje o ceně zlata?

Dál se věnuje výnosům desetiletého státního dluhopisu, který je považován za základní bezrizikový instrument, který je pilířem většiny investičních úvah na kapitálových trzích. „Desetiletá reálná sazba minulý týden vzrostla nad dvě procenta, což je nejvyšší hodnota od velké finanční krize,“ napsala, ale upozorňuje i na největší fond světa investujícího do fyzického zlata SPDR Gold Shares.

Ten spravuje přes 912 tun zlata a pohodlně by se vešel do desítky nejbohatších zemí světa. „Letos vzrostl o více než pět procent, a to i se srpnovým poklesem o přibližně dvě procenta. Spekulace Wall Streetu na nejvíc obchodované tříměsíční kontrakty na nákup zlata zase vzrostly o 6,5 procenta meziročně.“

PSALI JSME: Žádná papírová měna nemůže zlatu konkurovat

„Odolnost žlutého kovu může souviset s názorem, že zvýšení sazeb je dočasné a čistě technické,“ uzavírá kapitolu o zlatu Shalettová. „Další teorie říká, že zlato se drží jako alternativní měna v době, kdy je dolar zranitelný vůči znehodnocení inflací a narůstajícím výdajům financovaným na dluh.“

Osmá nejhodnotnější banka na světě sama s fyzickým zlatem neobchoduje, ale nabízí ho klientům v podobě cihel nebo mincí prostřednictvím třetích stran.

PSALI JSME: Jak v čase inflace investovat do zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato