Zlato (oz) / USD
1 919,15
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Horký červenec centrálních bank

Česká republika, konkrétně Česká národní banka, se stále častěji objevuje na seznamu centrálních bank Mezinárodního měnového fondu (MMF), které aktivně zajišťují své devizové rezervy nákupy zlata. V bilanci druhého čtvrtletí se ocitla dokonce na třetím místě s nákupem 6,06 tuny za Polskem (48,41 t) a Čínou (45,10 t).

 

Česká národní banka se stále častěji objevuje na seznamu centrálních bank Mezinárodního měnového fondu, které aktivně zajišťují své devizové rezervy nákupy zlata. Ilustrační foto: iStock

Česko si v uvedeném čtvrtletí pořídilo dvojnásobně víc zlata než Rusko na čtvrté pozici, jež nákupy obnovilo. Ze 17 států regionu střední a východní Evropy Česko s rezervami zlata nyní figuruje na 11. místě.

Podle nejnovějších oficiálních dat MMF z července by naše centrální banka měla mít v rezervách 21,5 tuny zlata, které tvoří jedno procento veškerých devizových rezerv. To však stále stačí jen na 66. místo na světě.

Podíváme-li se na podrobnou aktivitu centrálních bank během července, jsou pozoruhodné dvě věci: Jednak relativně málo bank zlato nakupovalo, ale ty, které nakupovaly, to učinily ve značných objemech.

PSALI JSME: Zlatý poklad Česka se v červenci opět zvětšil

Největším kupujícím byla Čínská lidová banka, která během měsíce přidala do svých trezorů 23 tun zlata a se 126 tunami si upevnila pozici největšího kupce letošního roku. Od listopadu, kdy začala pravidelně nákupy zlata hlásit, to už je 188 tun.

I Polská národní banka pokračovala ve zběsilých nákupech a během července navýšila své zlaté rezervy o 22 tun. Jde o čtvrtý měsíc nákupů v řadě, přičemž tyto nákupy obnášely 71 tun zlata, pouhých 29 tun za loni deklarovaným cílem zvýšit své zlaté rezervy o 100 tun.

Mezi kupující se v červenci vrátila turecká centrální banka, která po červnových 11 tunách přidala v červenci dalších 17 tun. Zlato v průběhu měsíce nakoupily také Katar (3 t), Česká republika a Singapur po dvou tunách zlata. Dohromady tak v červenci centrální banky nakupily 55 tun zlata. Čistí prodejci byli jen dva: Centrální banka Uzbekistánu (11 t) a Národní banka Kazachstánu (4 t).

PSALI JSME: Nižší cena zlata povzbudí nákupy centrálních bank

(rek)

Další z kategorie Zlato