Zlato (oz) / USD
1 967,14
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Centrální banky v roce 2022 koupily nejvíc zlata za poslední půl století

V posledních dvou čtvrtletích loňského roku kupovaly centrální banky víc zlata, než si obvykle pořizují za celý rok. Ani nezájem Wall Streetu o investování do zlata nic nezměnil na tom, že se celkově zobchodovalo nejvíc zlata za posledních více než deset let.

Centrální banky v roce 2022 koupily nejvíc zlata za poslední půl století. Ilustrační foto: iStock

Kolosální nákupy centrálních bank, podporované energickými nákupy drobných investorů zvedly roční poptávku po zlatě bez neoficiálních obchodů o 18 procent na 4 741 tun. Zájem o zlato byl vloni o tisíc tun vyšší, než se ho ročně vytěží. Celoroční těžba zlata po letech sice vzrostla (o 1 %), ale nedokázala dosáhnout maxima z roku 2018.

Podle organizace producentů a obchodníků se zlatem, Světové rady pro zlato (World Gold Council, WGC), těžba loni dosáhla na čtyřleté maximum 3 612 tun. Z toho se přes dva tisíce tun spotřebovaly na výrobu šperků. Marginální zájem o zlato z průmyslu tak znamenal převahu investiční poptávky.

PSALI JSME: Centrální banky se obracejí ke zlatu, protože jejich ztráty rostou

Druhé po sobě jdoucí čtvrtletí obrovské poptávky centrálních bank po zlatě (417 tun) zvýšilo roční nákupy v tomto sektoru na 55leté maximum 1 136 tun.

Stále však není jasné, které centrální banky po zlatu tak mocně bažily, protože většina nákupů nebyla hlášena. Z výzkumů společností Metals Focus, Refinitiv GFMS a World Gold Council, které sledují veškeré toky zlata po světě, však uvedená data vyplývají.

V souhrnu roku 2022 byla překvapivě zaznamenána i rekordní roční průměrná cena zlata na klíčovém londýnském trhu ve výši 1 800 dolarů za troyskou unci. Cena zlata tak uzavřela rok s nepatrným ziskem, přestože čelila silnému americkému dolaru a rostoucím úrokovým sazbám.

PSALI JSME: Ole Hansen: Zlato po slibném startu pokračuje ještě výše

Rychlé maloobchodní investice zvedly poptávku po zlatých slitcích a mincích na devítileté maximum. Silný růst v Evropě, v Turecku a na Středním východě vyrovnal prudké zpomalení v Číně, kde byla poptávka po celý rok ovlivňována covidem. Indická poptávka zůstala silná i ve srovnání s úrovněmi před pandemií.

V Česku rok 2022 znamenal zvýšení zásob zlata České národní banky o 1,4 tuny a po odečtení exportu u nás zakotvilo dalších 3,8 tuny zlata – zatím bez údajů Českého statistického úřadu za prosinec. Rekordním měsícem byl březen po přepadení Ukrajiny Ruskem, kdy naši obchodníci i centrální banka dovezli celkem 1,8 tuny zlata.

PSALI JSME: ČNB navýšila rezervy zlata na 12 tun

(rek)

Další z kategorie Zlato