Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Ole Hansen: Zlato po slibném startu pokračuje ještě výše

Prosincové momentum zlata se přeneslo i do nového roku, a tak s počátkem roku 2023 vyrazilo jako o závod. To jen podporuje náš názor, že bude rok 2023 vstřícnější k investičním kovům, protože se loňské nepříznivé faktory – hlavně dolar a výše dluhopisových výnosů – začínají měnit v jejich prospěch.

Zlato po slibném startu pokračuje ještě výše. Ilustrační foto: iStock

Kromě už zmíněných faktorů, které budou v letošním roce podporovat zlato, předpokládáme, že po něm bude i nadále značná poptávka ze strany centrálních bank a ta bude tlumit případné šoky na trhu. Světová rada pro zlato uvedla, že ho veřejný sektor za první tři čtvrtletí loňského roku nakoupil 673 tun, což se už od roku 1967 nenakoupilo ani za celý rok.

A kromě toho koupila v listopadu a prosinci celých 62 tun Čínská lidová banka. Tyto nákupy má z velké části na svědomí několik centrálních bank, které se snaží snížit své dolarové expozice. Odprodej dolaru a všeobecný hlad po zlatě by tak mohly přinést další silný rok nákupů zlata oficiálními institucemi.

PSALI JSME: Ole Hansen: S počátkem roku 2023 stoupá zlato jako o závod

Navíc očekáváme, že investiční prostředí příznivé pro zlato pomůže přesvědčit ke změně postoje i ETF (Exchange-traded fund, burzovně obchodované fondy, pozn. red.), které se loni zbavily 120 tun, ale letos by mohly aspoň 200 tun nakoupit.

Zatím se ale navzdory tomu, že zlato od listopadu značně posílilo, poptávka ze strany ETF – které jsou často využívány dlouhodobými investory – ještě nedostavila a jejich celková držba se dál pohybuje kolem dvouletého minima na 2 923 tunách.

Zdá se tedy, že hlavním faktorem, který teď udržuje poptávku, jsou spekulativní technické nákupy zejména ze strany hedgeových fondů, z nichž se od počátku listopadu, kdy trojité dno předznamenalo změnu dosavadní strategie prodeje zlata při prvních známkách posilování, stali čistí kupci.

 

Zdroj: Saxo Bank

Z krátkodobého hlediska se zdá, že si zlato čím dál víc říká o korekci. Toto riziko zvyšuje i nižší fyzická poptávka, než si obchodníci zvyknou na vyšší ceny – zejména v Indii, kde se podle agentury Reuters poptávka v prosinci ve srovnání s předcházejícím rokem propadla o 79 procent.

Zlato se od začátku listopadu neobchodovalo pod svým 21denním klouzavým průměrem a po lednovém vzepjetí se mu vzdálilo ještě víc, ale podle RSI (indikátor, který vyjadřuje překoupenost nebo přeprodanost určitého trhu, pozn. red.) to vypadá na překoupený trh, takže nelze vyloučit korekci k nižšímu pásmu, na 1 830 dolarů.

PSALI JSME: Predikce analytiků ceny zlata na rok 2023

Ole Hansen

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)