Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Centrální banky v listopadu sklouzly k čistým prodejům zlata

Podle údajů zveřejněných Mezinárodním měnovým fondem (MMF) klesly v listopadu 2021 celosvětové oficiální zlaté rezervy o 21,5 tuny. Informovala o tom Světová rada pro zlato (World Gold Council). Rovnováhu v uvedeném měsíci, který by jinak byl vyrovnaný, vychýlil výrazný prodej Uzbekistánem. Jde o první měsíční pokles od ledna 2021, kdy centrální banky celkově prodaly čistých 11,2 tuny.

Centrální banky v listopadu sklouzly k čistým prodejům zlata. Ilustrační foto: iStock

Prodejní aktivitě v listopadu dominovaly čtyři centrální banky. Největší pokles zaznamenal Uzbekistán, jehož zlaté rezervy se snížily o 21,5 tuny na 353,6 tuny. I tak je tato někdejší sovětská republika na 17. příčce světového žebříčku největších držitelů „žlutého kovu“ na světě a má v devizových rezervách více zlata, než např. Saúdská Arábie, Velká Británie nebo Španělsko.

Údaje do 30. listopadu 2021. Poznámka: Vykázané zvýšení zlatých rezerv Japonska o 81 tun v březnu 2021 nebylo zahrnuto, protože šlo o vyvrcholení mimotržní transakce mezi dvěma různými odděleními ministerstva financí. Zdroj: MMF IFS, centrální banky, Světová rada pro zlato.

Přitom nejde o první významný prodej, který jsme od Uzbekistánu v posledních letech zaznamenali: Aktivní správa jeho zlatých rezerv znamená, že změny jsou běžné, a o čemž hovořil Bobir Abubakinov, viceguvernér centrální banky Uzbekistánu, v nedávném blogu. I přes tento výrazný přesun tvoří zlaté rezervy stále téměř 60 procent celkových rezerv a jen v loňském roce se zvýšily o 21,2 tuny.

PSALI JSME: Polsko chce ještě zvýšit své zlaté rezervy

Mezi dalšími významnými prodejci v listopadu bylo Turecko, které prodalo sedm tun, Rusko s více než třemi tunami zlata a Kyrgyzská republika (1,4 tuny). Čisté nákupy se v listopadu 2021 soustředily mezi malou skupinu pravidelných kupujících: Kazachstán (4,3 tuny), Polsko (3,4 t), Indie (2,8 t) a Irsko (0,7 t). Irsko nakoupilo třetí měsíc po sobě, čímž se jeho loňské nákupy dostaly pod hranici tří tun.

PSALI JSME: Centrální banky celosvětově urychlují přechod od dolaru ke zlatu

(luk)