Zlato (oz) / USD
1 907,56
0,86 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena zlata zrychlila pokles, vliv má i vývoj v Turecku

Cena zlata se dnes na komoditních trzích snižuje, drží se ale nad 1700 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K poklesu přispívá i sílící dolar v reakci na vývoj v Turecku.

Cena zlata se dnes na komoditních trzích snižuje, drží se ale nad 1700 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Foto: iStock

Prezident Recep Tayyip Erdogan o víkendu odvolal šéfa centrální banky a nahradil ho jiným, který prosazuje měnovou politiku blízkou prezidentovi. Turecká lira tak spadla na nové minimum a spolu se zlatem se snižují také ceny dalších drahých kovů.

Krátce po poledni se zlato k okamžitému dodání prodávalo zhruba za 1736 USD/oz, a proti pátku jeho cena vykazovala pokles o půl procenta. Dopoledne kov ztrácel i celé procento. Loni v srpnu přitom cena poprvé překonala hranici 2000 dolarů za unci a tehdy analytici čekali, že výhled zůstává solidní i na letošní rok.

„Dnes ráno, když turecká lira prudce oslabila, jsme mohli vidět, že vedle dolaru a japonského jenu z toho těží i zlato. To ale zjevně neplatí,“ řekl hlavní analytik společnosti CMC Markets Michael McCarthy. Vedle dolaru investoři poptávali i dluhopisy a další aktiva, která považují za bezpečná v dobách politické či ekonomické nejistoty.

Vedle cen zlata se snižují i ceny dalších drahých kovů. Stříbro kleslo ze svého rekordu téměř 29 dolarů z konce ledna na dnešních 25 dolarů za unci. Kolem této hodnoty se cena pohybuje stabilně od loňského srpna, kdy raketově vzrostla z 12 dolarů za unci v důsledku koronavirové krize, řekl dnes ČTK analytik společnosti Golden Gate CZ Pavel Ryba. Ten očekává, že cena stříbra bude dlouhodobě růst mimo jiné i díky silnému potenciálu v rámci využití v průmyslu, zejména v elektrotechnice. Zlato s mírnými výkyvy klesalo od loňského srpna, nyní podle něj ale pomalu ukončuje svůj pokles.

Turecký prezident o víkendu odvolal šéfa centrální banky Naciho Agbala, zastánce zvyšování úroků, a na jeho místo jmenoval bývalého bankéře Şahapa Kavcioglua. Ten sdílí prezidentův názor, že politika vysokých úrokových sazeb může urychlit inflaci. Agbal se do čela centrální banky postavil teprve loni v listopadu a ve snaze bojovat s inflací a s oslabováním domácí měny zvyšoval úrokové sazby. Od poloviny roku 2019 prezident takto narychlo vyměnil šéfa centrální banky už potřetí.

„Zdá se, že silnější dolar je v tuto chvíli při těch výkyvech kurzů měn pro trh zlata tím hlavním faktorem,“ uvedl podle agentury Reuters McCarthy. „Vypadá to, že v oblibě zůstává americký dolar a japonský jen,“ dodal.

Prezidentův krok vyvolal obavy, zda se nejistota nepřenese také na další trhy a znovu nastolil otázku nezávislosti centrálních bank. Dolar k turecké liře po poledni vykazoval růst o více než deset procent na 7,94 liry, už ráno ale přidával až 15 procent na 8,47 liry, kde ještě nebyl. Překonal tak i maximum z loňského podzimu, kdy se přechodně dostal těsně nad 8,44 liry za dolar.

Palladium po poledni odepisovalo už jen čtvrt procenta na 2634 USD/oz, a smazalo tak skoro celou tříprocentní ztrátu z rána. Platina stála kolem 1178 dolarů za unci a vykazovala pokles o 1,7 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato