Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Cena zlata se drží blízko pětiměsíčního maxima, inflační tlaky přetrvávají

Cena zlata se ve středu držela se poblíž nejvyšších hodnot od června, protože obavy z inflace nadále tlačí investory k tomuto bezpečnému kovu. Spotové zlato vzrostlo o 0,8 procenta na 1 865,18 dolaru za troyskou unci a smazalo tak své ztráty z předchozí seance. Futures na americké zlato si připsaly 0,7 procenta a v New Yorku se obchodovaly za 1 867,30 dolaru za unci.

Nejnovější rallye zlatých slitků přichází navzdory silnějšímu dolaru. Ilustrační foto: iStock

„Základní podporou pro zlato a stříbro zůstávají inflační tlaky, které na trhu nadále pozorujeme,“ uvedl David Meger, ředitel obchodování s kovy ve společnosti High Ridge Futures, jeho ve své zprávě citovala agentura Reuters.

Ceny zlata nedávno vyskočily o více než 50 amerických dolarů za unci po nejnovějších údajích o inflaci v USA, které ukázaly prudce vyšší index spotřebitelských cen za měsíc říjen s celkovou mírou 6,2 procenta, nejvyšší za více než tři desetiletí.

Nejnovější rallye zlatých slitků přichází navzdory silnějšímu dolaru, který byl podpořen sázkami na brzké zvýšení úrokových sazeb ze strany amerického Federálního rezervního systému (Fed, centrální banka USA, pozn. red.).

PSALI JSME: V zimě se zlatu daří. Podle odborníků žlutý kov čeká rally

Dolar, který se zlatem soupeří jako s bezpečným uchovatelem hodnoty, se tento týden dotkl svého maxima od července 2020, k čemuž přispěly i lepší než očekávané údaje o maloobchodu. Fed začal tento měsíc postupně ukončovat nákupy dluhopisů a předpokládá, že nákupy zcela ukončí do poloviny roku 2022.

Pokud Fed v nejbližší době naznačí, že snižování objemu nakupovaných aktiv může být v rámci boje proti inflaci urychleno, nebo pokud se trh bude domnívat, že sazby vzrostou dříve, než se očekává, mohlo by se zlato podle Mergera dostat pod určitý „lehký tlak“.

„Zvýšení sazeb zůstává pro zlato potenciálním rizikem a pouze jasné prolomení hranice nad 1 875 dolarů může vést k dalším ziskům,“ uvedl na odborném serveru Mining.com Carlo Alberto De Casa,

PSALI JSME: Zlato čeká boom. Jeho cena překročí dva tisíce dolarů za unci

(luk)