Zlato (oz) / USD
1 933,52
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čína si v září koupila dalších 26 tun zlata

Čína v září už jedenáctý měsíc po sobě navýšila zlaté rezervy. Tentokrát oznámila nákup 26 tun vzácného kovu. Někteří experti se domnívají, že právě horlivé nákupy zlata čínskou centrální bankou i veřejností stabilizují cenu zlata navzdory tlaku vysokých úrokových sazeb všude na celém světě.

Čína v září už jedenáctý měsíc po sobě navýšila zlaté rezervy. Tentokrát oznámila nákup 26 tun vzácného kovu. Ilustrační foto: iStock

O měsíc dřív Čína koupila 29 tun zlata a jen za letošní rok tak navýšila devizové rezervy o 181 tun. Celkem tak má Čínská lidová banka 2 191 tun zlata.

Čína je zvláštní svět. Týká se to i ceny zlata. Obavy Číňanů z budoucnosti ženou domácí poptávku po zlatě tak, že místní přirážka ke světové ceně neuvěřitelně vzrostla, k čemuž pomohla i centrální banka zákazem dovozu zlata se záměrem posílit slabý jüan. Nejde však o přirážku obchodníků či dovozců jako u nás, ale o oficiální cenu na burze.

PSALI JSME: V srpnu putovalo do sejfů centrálních bank 77 tun zlata

Podle výpočtů agentury Bloomberg byla v pondělí spotová cena na burze v Šanghaji o 112 dolarů za unci vyšší než v Londýně. Propast mezi těmito dvěma trhy byla hlubší jen jednou, když po omezení dovozu čínská cena unce zlata byla oproti Londýnu o více než 120 dolarů vyšší.

V době, kdy cena zlata globálně propadala, v Číně to bylo naopak, což dál prohlubovalo propast mezi Šanghají a Londýnem. Ale i když cena roste, je to v Číně jinak. Například po útoku Hamásu na Izrael zdražilo zlato v Šanghaji o 2,7 procenta ve srovnání se ziskem zlata 1,2 procenta v Londýně.

PSALI JSME: Zisky zlata na pozadí války na Blízkém východě

(rek)

Další z kategorie Zlato