Zlato (oz) / USD
1 859,57
0,08 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Útok na Izrael zvýšil cenu zlata

Přepadení Izraele podnítilo přesun investic do bezpečných aktiv, protože makléři bedlivě sledují dění na Blízkém východě, aby vyhodnotili geopolitické riziko pro trhy. Rostoucí riziko by znamenalo nákup aktiv, jako je zlato a dolar, a zvýšení poptávky po amerických státních dluhopisech, o které se strhla agresivní rvačka, popsali analytici dění o víkendu.

Přepadení Izraele podnítilo přesun investic do bezpečných aktiv. Cena zlata vyskočila o 20 dolarů za unci. Ilustrační foto: iStock

Když v pondělí začalo obchodování v Asii, šlo jen o tato témata. Americké akciové futures se propadly, zatímco ropa, zlato a státní dluhopisy získaly na oblibě.

„To je dobrý příklad, proč lidé potřebují ve svých portfoliích zlato jako perfektní zajištění proti mezinárodním turbulencím,“ sdělil agentuře Reuters Peter Cardillo, hlavní ekonom Spartan Capital Securities. „Kdykoli dojde k mezinárodním nepokojům, dolar posiluje.“

V posledních týdnech trhy reagují na očekávání, že americké úrokové sazby zůstanou déle vysoké. Výnosy dluhopisů pak rostly, protože americký dolar se nesl na vlně zisků. Současně s tím akcie zaznamenaly prudké ztráty.

PSALI JSME: Lehounké mince ze zlata dovolují chudým obyvatelům pásma Gazy zakládat si úspory

Ale nastala změna. „Zdá se, že Wall Street má nové geopolitické riziko poté, co Izrael vyhlásil válku Hamasu,“ cituje agentura Reuters Edwarda Moyu, hlavního analytika makléřského domu Oanda v New Yorku.

Analytici se zaměřili na dopad válečného stavu v Izraeli především na ceny energií. Cena ropy v pondělí na začátku asijského obchodu vyskočila o víc než čtyři dolary za barel. Cena zlata dokonce o 20 dolarů za unci.

„Zda jde o trvalejší tržní impuls nebo ne, závisí na tom, jak dlouho bude válka trvat a zda budou do konfliktu vtaženi i jiní,“ řekl o situaci v Izraeli Brian Jacobsen, hlavní ekonom společnosti Annex Wealth Management.

PSALI JSME: Světová banka: Ekonomika Pásma Gazy je ve volném pádu

(rek)

Další z kategorie Zlato