Akcie společností, které se umělou inteligencí zabývají, nabobtnaly do nebetyčných výšin přičemž se zdá, že naděje do nich vkládané nenaplní. Adam Hamilton, zakladatel finanční poradenské společnosti Zeal Intelligence, dokonce předpovídá, že až američtí investoři z těchto pozic utečou a strhnou sebou i ceny ostatních akcií, pak teprve bude cena zlata akcelerovat.
V článku publikovaném na Mining.com Hamilton uvádí, že cena zlata vzrostla o 38,7 procenta za méně než 11 měsíců. „Na začátku prosince dosáhla prvního rekordu po více než třech letech. Od té doby bylo zapsáno dalších 28 překonaných rekordů, což je podle všech měřítek neuvěřitelné! Povýšení zlata je nyní na pokraji monstrózního růstu o 40 procent.“
Analytik poukazuje na to, že trh se zlatem je poháněn hlavně čínskými investory a centrálními bankami za účasti burzovních spekulantů na budoucí cenu zlata (futures).
Vysvětlil, že je nepravděpodobné, že by se poptávka v krátkodobém horizontu zpomalila, když akciové trhy klesají, zatímco zlato v čínském jüanu neustále zdražuje. Popularita zlata dle něj souvisí také s pesimistickými prognózami amerického dolaru. Další raketový stupeň, který zlato zapálí, má přijít z investic do zlatých akcií a fondů.
PSALI JSME: Cenu zlata na 3 000 dolarů vyžene opět Čína
Poptávka ze amerických investorů může vynést zlato nad 2 950 dolarů za unci, pokud se 100 miliard dolarů z akciového trhu přesune do zlata. Hamilton ještě dodává, že zisky budou potenciálně ještě vyšší, protože akcioví investoři budou potřebovat mnoho měsíců, ne-li let, aby obnovili i triviální jednoprocentní alokace zlata.
„Skutečnost, že zlato se stále může těšit téměř monstróznímu vzestupu bez jakýchkoli investic do zlatých akcií, ba dokonce i přes jejich výprodej, je pozoruhodná! Důkaz úžasné základní síly poptávky po zlatě, která nepochází pouze od spekulantů s futures na zlato. Co se stane s cenami zlata, pokud na burzy přiteče 50 miliard dolarů, 100 miliard nebo 200 miliard dolarů?“ ptá se Hamilton.
„Před čtyřmi a pěti lety zlato stouplo o 42,7 procenta a o 40 procent při enormních nákupech zlatých akcií americkými investory. Jejich honba za narůstajícími zisky zlata katapultovala držby ve dvou největších amerických fondech (kde je alokována víc než třetina veškerého papírového zlata, pozn. red.), GLD a IAU o 314,2 tun a poté o impozantních 460,5 tun!“
Ve letošním druhém čtvrtletí zlato dosáhlo v průměru rekordních 2 337 dolarů za unci. „Nejbohatší zisky, jaké kdy zlatokopové vydělali! A třetí čtvrtletí bude také úžasné se zlatem v průměru za 2 436 dolarů. A to jsou stále nemilované a hluboce podhodnocené zlaté akcie.“
PSALI JSME: Zlatá jízda teprve začíná, tvrdí ING Bank
Co se stane, až se američtí investoři nevyhnutelně vrátí, jak se euforická vlna bublin umělé inteligence rozplyne, což je téměř jisté. Co když se držby GLD a IAU přehoupnou z letošního poklesu o 50 tun na navýšení o 400 tun nebo víc? Nikdo dnes netuší, jak velké zisky zlata z toho mohou být.
„I skromné alokace zlata v řádu pěti procent udělají zázraky pro budoucí zisky. Dny bublin s umělou inteligencí jsou sečteny a díky opětovnému zviditelnění zlata by se měly zlaté akcie nakonec stát jedním z nejžhavějších sektorů. Poptávka amerických akciových investorů po zlatě se proto téměř jistě vrátí.
Doposud uchváceni akciovou bublinou umělé inteligence zlato ignorovali. Jak tato bublina nevyhnutelně praskne, budou chtít diverzifikovat a dělat to při honbě za zlatým rekordem bude neuvěřitelně zajímavé. S dnešní prakticky nulovou alokací zlata i nepatrné přesuny do zlatých akcií poženou zisky zlata dál,“ prognózuje Hamilton.
PSALI JSME: Goldman Sachs říká: Jděte si pro zlato
(rek)