Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Bývalé vojenské bunkry ve švýcarských horách ukrývají nejen zlato

Vedle trezorů rafinerií jsou ve Švýcarsku i trezory komerčních bank a logistických společností, jako Loomis, Brinks a jiné. Kromě toho bylo po studené válce několik vojenských bunkrů v Alpách prodáno specializovaným firmám, jež si v hlubokých jeskyních vybudovaly skladovací prostory pro drahé kovy a další cennosti.

Podle švýcarského ministerstva obrany ze zhruba tisícovky bývalých vojenských bunkrů, se jich v posledních letech prodalo několik stovek a asi z deseti je nyní úložiště zlata a počítačových dat. Ilustrační foto: Swiss Data Safe

„Ve švýcarských Alpách, vedle staré přistávací dráhy vhodné pro přistání tryskových letadel Gulfstream a Falcon, je rozlehlý bunkr jedné takové firmy, který ukrývá možná jednu z největších zásob zlata na světě,“ napsal web Helvetic News.

Bývalý armádní bunkr, který se změnil v jednu z největší úschoven zlata na světě. „Vchod, malé kovové dveře zasazené do skály, hlídají ozbrojené stáže v neprůstřelných vestách. Otevřou se pouze po zadání bezpečnostního kódu, testu duhovky oka a testu rozpoznání tváře návštěvníka,“ napsal před časem deník E15.

PSALI JSME: Kde mají Švýcaři zlato, je státní tajemství

Poptávka po skladování zlata podle od krize v roce 2008 vzrostla. Důvodem může být i způsob, jak se vyhnout sílící kontrole finančních úřadů. „Švýcarské skladovací firmy nemají stejnou povinnost, jako švýcarské banky, hlásit podezřelé transakce federálním regulátorům,“ vysvětlil web Helvetic News.

Podle švýcarského ministerstva obrany ze zhruba tisícovky bývalých vojenských bunkrů, se jich v posledních letech prodalo několik stovek a asi z deseti je nyní úložiště zlata a počítačových dat. Také jejich vlastníci nemusejí hlásit podezřelou aktivitu švýcarskému úřadu proti praní špinavých peněz. Například občané USA nejsou povinni podle amerického zákona deklarovat zlato uložené mimo finanční instituce.

PSALI JSME: Švýcarsko, nebo Kajmanské ostrovy?

(rek)