Zlato (oz) / USD
2 346,99
1,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Burzovní fondy letos koupily už přes 1000 tun zlata

Zlatem kryté podíly v burzovních fondech a podobné produkty (zlaté ETF) zaznamenaly během září desátý měsíc čistého přílivu investic. Celosvětově se navýšily o 68,1 tuny zlata v hodnotě 4,6 miliardy dolarů, byť šlo o nejslabší měsíční cenový výkon zlata od listopadu 2016.

Vůbec poprvé musely zlaté ETF nakoupit během roku víc než 1000 tun zlata. Předchozí rekord z roku 2009 byl 646 tun. Foto: iStock

Jen za rok 2020 si investoři koupili ve fondech ETF podíly za 55,7 miliardy dolarů, což odpovídá 1003 tunám zlata. Celkově tak fondy drží 3880 tun zlata v ceně 235 miliard dolarů, což je nové historické maximum.

Je to o 518 tun zlata víc, než spravuje centrální banka Německa, která má druhý největší zlatý poklad na světě po Spojených státech.

Vůbec poprvé musely zlaté ETF nakoupit během roku víc než 1000 tun zlata. Předchozí rekord z roku 2009 byl 646 tun. Ale na to letos stačily jen nákupy amerických fondů, které během prvních tří čtvrtletí přidaly do depozitů 649 tun. 

Významná součást trhu se zlatem

Kolektivní investování do zlata prostřednictvím burzovních fondů v září meziročně stouplo o 67 procent. Uvedená data zveřejněná marketingovou společností nejvýznamnějších těžařů zlata World Gold Council (WGC) jen potvrzují, jak významně letošní poptávku po zlatě, a tím i jeho cenu, nákupy ETF ovlivnily. Spotřebovaly zhruba třetinu letos vytěženého zlata.

„ETF zajištěných zlatem využívají institucionální i jednotliví investoři k provádění četných investičních strategií. Finanční toky v ETF tak často odrážejí krátkodobé a dlouhodobé názory či touhy na držení zlata. Uvedené údaje se týkají zlata ve fyzické formě spravovaného jak otevřenými ETF, tak i dalšími investičními možnostmi, jako jsou uzavřené nebo podílové fondy. Většina fondů zahrnutých v těchto datech je plně kryta fyzickým zlatem,“ konstatuje pravidelná měsíční zpráva WGC.

(rek)

Další z kategorie Zlato