Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bude Drak superstar i pro cenu zlata?

Po celý únor je cena zlata stabilní a ovlivňují ji pouze drby šířené z Wall Streetu ohledně inflace v USA a úrokových sazeb. Nenaplňují se ani katastrofické scénáře jak Rusko a spol. zničí dolar nebo rakety Húsíů světový obchod. Cena zlata se tak poklidně kolébá v rozmezí 2 015 až 2 045 dolaru za troyskou unci (31,1 g) a čeká na nové impulsy.

Mnoho lidí v Číně se snaží oženit se a mít děti v roce Draka. Mít dítě ve znamení Draka je považováno za požehnání, protože Dračí děti bývají spojovány s velkými úspěchy. Drak je jediná mytická bytost a superstar mezi dvanácti zvířaty čínského zvěrokruhu, kde představuje moc a sílu. Ilustrační foto: iStock

Mezi všeobecnými nejistotami totiž převládá i jistota, že zhruba čtvrtina centrálních bank hodlá v letošním roce zvýšit své zlaté rezervy a že jejich poptávka po zlatě bude silná. V loňském roce nakoupily centrální banky 1 037 tun zlata, což je nedaleko rekordních 1 082 tun z roku 2022. Letos to má být podobné, takže třetina veškeré těžby zlata už má zajištěný odbyt.

Další téměř jistotou je, že centrální banka USA dříve nebo později začne snižovat úrokové sazby a americký dolar oslabí, což bude další velkou hnací silou poptávky po zlatě.

Rekordní tempo nákupů zlata centrálními bankami tak doplní ještě zájem investorů o ochranu před erozí kupní síly, rizikem nesplácení zadlužení USA a rizika vyplývající ze sankcí spojených s geopolitickým napětím na Blízkém východě a ve východní Evropě.

PSALI JSME: Zlato bylo v roce 2023 překvapivou hvězdou. Co způsobilo růst jeho ceny?

To vše mohou být faktory, které nejenže poskytnou zlatu cenovou podporu jako v loňském roce, ale ještě ji rozšíří, jak míní kanadští bankovní experti z TD Securities.

A to nezmiňují, že v pondělí začal čínský rok Draka, kdy se očekává se, že prodej šperků v největší zlaté mocnosti světa vzroste nejméně o 30 procent, jak píše South China Morning Post.

Mnoho lidí v Číně se snaží oženit se a mít děti v roce Draka. Mít dítě ve znamení Draka je považováno za požehnání, protože Dračí děti bývají spojovány s velkými úspěchy. Drak je jediná mytická bytost a superstar mezi dvanácti zvířaty čínského zvěrokruhu, kde představuje moc a sílu. A to považte, jak s cenou zlata zamával minulý rok pohodového Zajíce.

PSALI JSME: Rok zlatých rekordů i v Číně

(rek)

Další z kategorie Zlato