Zlato (oz) / USD
1 793,85
0,09 %
Zlato (oz) / CZK
40 747,59
0,08 %
EUR / USD
1,13
0,30 %
USD / CZK
22,72
0,01 %
Zlato
Bude dolar zlatým klíčem ke zlatu?

Zlato před víkendem zlevnilo, ale českým zájemcům o tento kov bychom doporučili vyčkat příštího týdne, kdy by jeho cena měla být ještě výhodnější. Cena zlata by podle prognózy analytického webu FXStreet měla spadnout pod 1800 dolarů za troyskou unci (31,1 g). Malou nevýhodou bude silnější dolar a návrat české koruny do normálního stavu. Tyto dvě veličiny budou o výhodnosti zimního nákupního okénka zásadně rozhodovat.

Cena zlata by podle prognózy analytického webu FXStreet měla spadnout pod 1800 dolarů za troyskou unci (31,1 g). Malou nevýhodou bude silnější dolar a návrat české koruny do normálního stavu. Foto: iStock

Co se před víkendem stalo? Americké výnosy zejména 30letých vládních dluhopisů se zvýšily, protože vzrostla naděje, že Bidenův stimulační návrh projde americkým Senátem relativně beze změny. Výnosy dluhopisů posílila vyhlídka na šťavnatou vlnu vládních výdajů a půjček, což posílilo americký dolar i akcie a obchody na Wall Streetu dostaly novou mízu.

Významnými ztrátami to poznamenalo euro, australský dolar a také zlato, které pocítilo z vyšších výnosů v USA a silnějšího dolaru největší bolest. Zlato kleslo až na 1793 dolarů za unci, než se vrátilo nad 1800 dolarů.

Může se stát, že se zlato vrátí do vyjetých kolejí předchozích dvou měsíců, ale vedle silnějšího dolaru, který je pro zlato obvykle z českého hlediska kontraproduktivní, FXStreet odhaduje další snížení ceny na jaře a v létě v průměru na 1760 dolarů za unci. V tom se analýza španělského webu značně liší od rozborů většiny významných bank, ale co se týče dolaru, pak se shoduje se slovy šéfa akciové společnosti Zlato.cz Davida Maráška, který posilování dolaru předpověděl již zhruba před měsícem, jenom zřejmě neočekával, že k tomu dojde tak brzy.

Na rozdíl od FXStreet se Marášek stejně jako například experti Citibank domnívá, že to hlavní posílení dolaru přijde až ve druhém čtvrtletí jako předzvěst nadcházející ekonomické krize. Pak nejen dolar, ale se zpožděním i zlato mají zůstat jedněmi z mála bezpečných investic.

Podle FXStreet bude mít zlato od března do srpna podporu na 1760 dolarech za unci a hranici odporu v oblasti 1830 dolarů za unci. Většina expertů naopak vidí druhé čtvrtletí jako období, kdy v roce 2021 bude zlato na svém vrcholu, včetně nových cenových rekordů.

„Existují racionální předpoklady, že v současné enormní, avšak pochopitelné snaze subvencovat a vytisknout maximální množství peněz (opak by byl okamžitým ekonomických kolapsem), budou mít jak dolar, tak především zlato velmi silnou podporu. Skutečně bezpečných přístavů není mnoho,“ uzavřel tehdy na našem webu šéf společnosti Zlato.

(rek)