Zlato (oz) / USD
1 831,02
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 581,29
0,08 %
EUR / USD
1,22
0,01 %
USD / CZK
21,07
0,04 %
Zlato
Marášek: Bezpečných přístavů není mnoho

Ve druhé půlce roku 2021, podobně jako tomu bylo v roce 2008, začne opět prudce posilovat dolar. Stejně nelogicky jako tehdy, nebo v červenci 2014, kdy Fed (centrální banka USA) začal poprvé otevřeně hovořit o zvyšování úrokových sazeb. Dolar posílil z 20 na 26 korun, a to velmi rychle, upozorňuje v rozhovoru statutární šéf společnosti Zlato David Marášek.

Dolar a především zlato budou mít velmi silnou podporu. Foto: David Marášek

Zlato.cz: Dobře, ale co by to znamenalo pro zlato?

Marášek: Jak dolar, tak především zlato budou mít velmi silnou podporu. Skutečných bezpečných přístavů není mnoho.

Zlato.cz: Fed ale proklamuje delší období záporných reálných sazeb, vy tomu nevěříte?

Marášek: Fed to nebude dělat rád, ale bude okolnostmi donucen přinejmenším o tom začít aspoň mluvit. A opět vypukne sháňka po dolarech. Vize vyšších úrokových sazeb způsobí vyšší atraktivitu měny. Je totiž lepší mít finance v hotovosti nebo ve zlatě, nežli mít “před bouří“ hodně zainvestováno. Ale především, inflace tentokráte už skutečně přijde. 

Zlato.cz: Ano, také v médiích často zmiňované téma…

Marášek: Na léta omílaný 2% inflační cíl se už “muselo“ zapomenout. Všichni inflaci nyní bez hanby a strachu chtějí – s centrálními bankami v čele a nebojí se i přestřelit vysoko nad současné inflační úrovně. tj. nad 2,1 % v USA a 2,8 % v Česku. 

Zlato.cz: Nedávno jste uvedl, že se musíme připravit na to, že brzy přijde krize. Co vás k tomu vedlo?

Marášek: Jsme na začátku nejen nového roku, ale také na začátku nové éry fungovaní finančních trhů i společnosti. Faktorů je víc. Tak například zlata přibývá ročně v průměru o 1,3 % (tj. 2500 tun) avšak oběživo (tzv. “money supply“ – M1 a M2 hlavních centrálních bank) přibývá nyní tempem zhruba o 1 %, ale týdně! K tomu se však začne alespoň hovořit (tzv. verbální intervence) o nutnosti zvyšování úrokových sazeb. Také akciový trh krize postihne především kvůli enormnímu toxickému světovému dluhu, který v posledním roce roste již exponenciálně.

Zlato.cz: Vraťme se však k dolaru. Proč mu stále tolik věříte, když většina analýz předpokládá jeho oslabení?

Marášek: Dolar stále představuje přes 63 % všech světových transakci. Téměř 40 % světového dluhu je denominováno v dolarech a 62 % rezerv centrálních bank světa je stále v dolaru. Ano, USA tiskne a devalvuje jak o závod, ale to dělají všechny vyspělé státy. Ale dolar je rezervní měnou od srpna 1971 nebo jak se správně říká “je tou poslední ze špinavých košil“ a zatím neexistuje reálná či praktická alternativa. 

Rudolf Marek