Zlato (oz) / USD
1 770,25
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
38 051,00
0,28 %
EUR / USD
1,21
0,13 %
USD / CZK
21,49
0,26 %
Zlato
Marášek: Ani vakcína, ani volby, klíčem ke zlatu je dolar

Zlato zakončilo rok na úrovni 1898 dolarů, ale začínalo ho na 1520 dolarech. Zisk 24 % je minimálně úctyhodný, zejména poté, co již v roce 2019 přidalo 20 %, o čemž se nepříliš často mluví. Faktem ale je, že v českých korunách zlato loni přidalo (v uvozovkách) jen 17 %, konstatoval statutární ředitel akciové společnosti Zlato David Marášek.

„Dnes se nabízí zajímavá kombinace levného dolaru a famózního zlata. Skutečně bezpečných přístavů není mnoho,“ říká David Marášek, šéf společnosti Zlato. Foto: David Marášek

„Máme však zato, že ve druhé půlce roku 2021, podobně jako tomu bylo v roce 2008, začne opět prudce posilovat dolar. Stejně jako začal dolar zdánlivě nelogicky posilovat v srpnu 2008, kdy v krátké době posílil ze 14,50 Kč na 23,50 Kč, a byl předzvěstí začátku světové finanční krize a pádů velkých mezinárodních bank, jejichž hlavním představitelem byla banka Lehman Brothers. Byl to rovněž počátek enormního tištění peněz,“ dodal Marášek.

V tom se shoduje s experty americké Citibank, kteří i jen mírné včerejší posílení amerického dolaru z dvouapůlletého minima považují za jeden z klíčových faktorů, které “vedly k určitému oživení obchodů kolem komodity denominované v dolarech“. Pokus o oživení dolaru ale zatím postrádal jakékoli pokračování. 

Na adresu Citibank je třeba uvést, že její predikce ceny zlata, které dlouhodbě sledujeme, byly až dosud neobvykle přesné. Její červnová prognóza na současnou úroveň 1900 dolarů za unci, stejně jako předchozí prognózy to jen potvrzují. I Citibank stejně jako Marášek tvrdí, že k průlomu dojde až ve druhém pololetí.

Až přijde krize

Růst ceny zlata překonal růst dolaru, což podle amerických médií způsobily sázky na vítězství demokratů v rozhodujících volbách do amerického Senátu v Georgii. Tvrdí také že se zlatu podařilo vystoupat z téměř dvouměsíčního minima na průběžnou cenu kolem 1925 dolarů kvůli zprávě, že vakcína americké firmy Moderna byla předběžně schválena i v Evropské unii.

Dolar podle Maráška bude významně reagovat až na to, že v roce 2021 přijde – vcelku pochopitelně – opět krize. „A to nejen díky covidu – ten byl a bude jen katalyzátorem a zástěrkou. Mimochodem…je opravdu zvláštní, že akcie Pfizeru jsou od 9. listopadu, i přes jejich průlomovou super účinnou vakcínu, jež má být aplikovaná jen letos 200 milionům lidí, o 3 % níž.“

To logicky vede k závěru, že současně podhodnocený dolar – stejně jako v letech 2008, jak jsme již psali, tak v roce 2014, kdy dolar velmi rychle posílil ze 20 na 26 Kč – je příležitostí k dobrému nákupu. 

„Dnes se nabízí zajímavá kombinace levného dolaru a famózního zlata. Existují racionální předpoklady, že v současné enormní, avšak pochopitelné snaze subvencovat a vytisknout maximální množství peněz (opak by byl okamžitým ekonomických kolapsem), budou mít jak dolar, tak především zlato velmi silnou podporu. Skutečně bezpečných přístavů není mnoho,“ uzavírá šéf společnosti Zlato.

(rek)