Zlato (oz) / USD
1 907,65
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Brazilská centrální banka v červnu nakoupila přes 40 tun zlata

Zlato a stříbro si letos mohly vést mnohem hůře, nebýt silných nákupů zlata centrálními bankami. Nejprve to bylo Maďarsko, které v březnu ztrojnásobilo své zlaté rezervy na 94,5 tuny jednorázovým nákupem 63 tun zlata. Následovalo Thajsko, které během dubna a května přidalo 90 tun, a nyní Brazílie, která v červnu zvýšila své zlaté rezervy o 41 tun na celkových více než 108 tun.

Brazilská centrální banka v červnu nakoupila přes 40 tun zlata. Ilustrační foto: Shutterstock.com

Brazílie se tak zařadila do prestižního klubu téměř 40 zemí světa, které ve svých devizových rezervách mají přes sto tun „žlutého kovu“. Červnovým nákupem za sebou nechala jak Banku pro mezinárodní vypořádání (BIS, Bank for International Settlements), tak Rumunsko a Jižní Koreu, ale k tomu, aby v žebříčku největších držitelů zlata přeskočila Řecko a Libyi, jí ještě nějaká ta tuna chybí.

„Žádný z těchto přírůstků zlatých rezerv nebyl předem oznámen,“ podotkl komentátor serveru Sharpspixley.com Lawrie Williams a dodal, že se předpokládá, že tato navýšení zlatých rezerv jsou snahou využít vlastností zlata jako bezpečného statku tváří v tvář globálním měnovým otřesům v reakci na pandemii viru covid-19.

K těmto velkým jednorázovým či dvojnásobným nákupům se letos přidávají země, jako je Indie a Kazachstán, které již nějakou dobu měsíčně zvyšují své rezervy (Indie přidala v první polovině roku 19,6 tuny a Kazachstán 17,5 tuny a předpokládá se, že toto měsíční zvyšování rezerv bude pokračovat i po zbytek roku, pozn. red.).

PSALI JSME: Thajsko v květnu opět rekordně nakupovalo zlato

Pravidelné přírůstky svých zlatých rezerv provádí Uzbekistán (letos zatím 20 tun), zatímco Turecko, naopak poněkud nepravidelný odběratel, v prvních šesti měsících letošního roku přidalo do zlatých rezerv své centrální banky také 20 tun zlata. Nedávno se také objevila zpráva, že polská centrální banka uvažuje o nákupu dalších 100 tun zlata v blíže neurčené budoucnosti.

„Zbytek července a celý srpen tak může udávat směr vývoje cen drahých kovů pro celý rok a my váháme s jakoukoli předpovědí,“ napsal Williams s tím, že hodně bude záležet na americké centrální bance (Fed) a interpretaci jeho oznámení.

Pokud ve druhé polovině roku výrazně navýší své rezervy více centrálních bank, a to je rozhodně možné, mohl by sentiment investorů do zlata dostat příjemnou vzpruhu. „Ale i tak pochybujeme, že zlato za dva tisíce dolarů je v dohledu ještě letos – ale možná příští rok,“ uvedl server.

PSALI JSME: Zlato pro centrální banky znovu získává lesk

(luk)

Další z kategorie Zlato