Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Brazílie jen přihlíží černé těžbě zlata

Těžba zlata v Brazílii od doby, co pandemie koronaviru vytlačila mezinárodní ceny na rekordní maxima, prudce vzrostla. Brazílie je aktuálně 14. největším producentem na světě. Ze 112 tun zlata vyprodukovaného v loňském roce však bylo podle studie Federální univerzity Minas Gerais nejméně sedm procent nelegálních a 25 procent potenciálně nelegálních.

Brazílie je 14. největším producentem na světě. Ze 112 tun zlata vyprodukovaného loni však bylo nejméně sedm procent nelegálních a 25 procent potenciálně nelegálních. Ilustrační foto: iStock

„Od roku 2020 do konce roku 2021 došlo k 44procentnímu nárůstu nelegálně vytěženého zlata,“ uvádí studie. „Trend pokračoval v podstatě beze změny i v prvních šesti měsících roku 2022.“ Nelegální těžaři napojení na organizovaný zločin v některých oblastech násilně útočí na domorodé obyvatele a studie také ukazuje, že rtuť, kterou horníci používají k oddělování zlata od sedimentů, kontaminuje řeky.

PSALI JSME: Nelegální amazonské zlato pošramotilo olympijské medaile z Ria (1.)

Univerzita rovněž zjistila, že naprostá většina nelegální těžby zlata – 98 procent – probíhá ve třech obcích v severním státě Para. Federální žalobci proto vyzvali vládu prezidenta Jaira Bolsonara, aby přijala přísnější kontroly původu zlata. Žalobci odhadují sociální a ekologické škody z nelegální těžby žlutého kovu na 7,5 miliardy dolarů, a to jen od ledna 2021 do června 2022.

PSALI JSME: Nelegální amazonské zlato pošramotilo olympijské medaile z Ria (2.)

(rek)