Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bitcoin, zlato, nebo obojí?

S možností legálně investovat do burzovních bitcoinových fondů (ETF) se opět rozpředla debata, zda jako zajištění proti propadu papírových měn je lepší bitcoin nebo zlato. Lichtenštejnská investiční společnost Incrementum se k už letitému dilematu postavila tak, že založila dva fondy, které kombinují zlato s bitcoiny.

Tržní kapitalizace zlata je nyní zhruba 13 bilionů dolarů, zatímco bitcoinu zhruba jeden bilion. Zlata se zobchoduje za 140 miliard dolarů denně, zatímco bitcoinu na řetězcích, kryptoburzách a futures zhruba za 40 miliard. Ilustrační foto: iStock

„Bitcoin jako peněžní experiment sledujeme mnoho let jako soukromí investoři, a proto jsme také fondy spustili. V jednom z nich je například 75 procent fyzického zlata uloženého v Lichtenštejnsku a 25 procent bitcoinu, kde sklízíme obrovskou volatilitu bitcoinů.

Z mého pohledu to ale nejsou nepřátelé. Jsou to spíše, řekněme, bratranci. Samozřejmě, bitcoin je dnes sotva teenager a zlato existuje již pět tisíc let, ale můžeme vidět, že bitcoin s těmito ETF nyní roste,“ říká ředitel společnosti Incrementum Ronald Stoeferle v rozhovoru pro Sprott Radio.

K objektivnímu porovnání obou aktiv je třeba doplnit, že pokud jde o objem, tržní kapitalizace zlata je nyní zhruba 13 bilionů dolarů, zatímco bitcoinu zhruba jeden bilion. Zlata se zobchoduje za 140 miliard dolarů denně, zatímco bitcoinu na řetězcích, kryptoburzách a futures zhruba za 40 miliard.

PSALI JSME: Bitcoin, zlatý koktejl, a jak to doopravdy je

Investice do zlata jsou stále výrazně větší, ale s novými institucionálními investory, kteří do bitcoinu před vznikem ETF fondů investovat nemohli, se investice do virtuální měny zvyšují.

„Proto si myslím, že kombinovat obojí má smysl. Oba jsou záchranným člunem do velké měnové potopy. Nákup zlata i nákup bitcoinu znamená rozhodnutí opustit systém papírových peněz. A zda bude bitcoin za deset let? Nemám tušení. Šance jsou dobré.

Za deset let bude cena bitcoinu asi výrazně vyšší, ale stále existuje šance, že se objeví konkurenti nebo nastanou nějaké technické problémy. Proto používáme 75 procent fyzického zlata a 25 procent bitcoinů. Pokud bitcoin zkrachuje, stále máme 75 procent fyzického zlata. Přesto je to velký peněžní experiment,“ dodává šéf Incrementa.

Pokud se podíváme čistě na výkonnost zlata, v loňském roce dosáhlo nových rekordů v podstatě ve všech měnách. V eurech, dolarech, švýcarských francích a japonských jenech stejně jako ve slabých a obávaných měnách, jako je turecká lira nebo argentinské peso.

PSALI JSME: Ray Dalio: Zlato má oproti bitcoinu výhodu. Nedá se vystopovat

Konkrétně v amerických dolarech maximální cena zlata vzrostla zhruba o 13 procent, v přepočtu na čínské jüany o 16 procent, v japonských jenech o 20 procent a v kanadských dolarech o deset procent. Průměrná složená roční míra růstu ve všech těchto měnách od roku 2000 je 8,7 procenta ročně.

Například složené roční tempo růstu bylo 8,6 procenta v amerických dolarech, v indické rupii 11,6 procenta a ve švýcarském franku 5,7 procenta. Pro zlato tedy velmi dobrý rok. Roční srovnání s bitcoinem je kvůli jeho obrovské nepředvídatelnosti a pouze 15leté existenci stěží uchopitelné.

Na bitcoinu se loni dalo vydělat zhruba 25 tisíc dolarů, ale předloni 31 tisíc dolarů prodělat. Maximální hodnota této kryptoměny v roce 2023 byla 44 163 dolarů, minimum 16 610 dolarů, kam cena bitcoinu propadla z rekordních 69 tisíc dolarů v roce 2021.

PSALI JSME: Zlato je bezpečné jako Volvo, Bitcoin je jako Ducati Panigale, říká rakouský investor

(rek)

Další z kategorie Zlato