Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Barometr obliby spoření: Drahé kovy táhnou, kryptoměny padají

Tváří v tvář dramaticky rostoucí inflaci ztrácejí Češi apetit spořit. Barometr obliby spoření, který kvartálně připravuje Asociace českých stavebních spořitelen, s výjimkou posledního čtvrtletí loňského roku totiž klesá již od počátku roku 2021. Ve druhém čtvrtletí letošního roku poklesl Barometr na 35,6 procenta (ke konci roku 2020 měl hodnotu 41,5 %, pozn. red.).

Favoritem pro uložení peněz jsou pro Čechy stále drahé kovy. Koláž: Zlato.cz, zdroje: AČSS, iStock

Favoritem pro uložení peněz jsou pro Čechy stále drahé kovy. Na druhém místě se drží stavební spoření. Nejvíce si však v tomto čtvrtletí polepšila spořicí konta – jejich obliba se zvedla o tři procentní body.

Barometr obliby spoření pravidelně sleduje, kterou možnost ukládání nebo spoření peněz považují Češi za zvlášť zajímavou bez ohledu na to, jak sami v danou chvíli spoří. A v době strmě rostoucí inflace vedou v Barometru již pět čtvrtletí za sebou drahé kovy.

PSALI JSME: Češi letos podle průzkumu při spoření preferují zlato

V turbulentních dobách, kdy roste inflace, reálná úroková sazba z vkladů významně klesá a kapitálové trhy se pohybují na houpačce, považují tradičně investičně konzervativnější Češi zlato a další drahé kovy za nejlepší formu uložení peněz. Drahé kovy jsou tak na čele aktuálního Barometru s 55 procenty oblíbenosti.

Stavební spoření je dlouhodobě nejoblíbenější spořicí produkt, který se na stupnici Barometru obliby spoření tentokrát umístil na děleném druhém místě s hodnotou 46 procenta. Na druhém místě, společně se stavebkem, totiž skončilo v Barometru penzijní spoření. S pouhým procentem níže (45 %) získala čtvrtou příčku spořicí konta, která si mezikvartálně polepšila o tři procentní body.

PSALI JSME: Barometr obliby spoření: Češi utíkají před inflací ke zlatu

Propady na kapitálovém trhu se podepsaly na pádu oblíbenosti podílových fondů. Z pohledu Barometru je potkal největší pád za čtvrtletí – a to o pět procentních bodů. S 30 procenty jsou na sedmém místě. Přímé investice na kapitálovém trhu do akcií a obligací bez prostřednictví podílových fondů se těší o něco málo vyšší oblibě se 32 procenty.

Podobně velký pád oblíbenosti jako kapitálový trh postihl trh kryptoměn. To je spolu s rezervovaným přístupem Čechů k této formě investic poslalo na dno Barometru s propadem o čtyři procentní body na hodnotu 22 procent. Méně oblíbené je již jen uložení peněz „do matrace“, které však současná inflace staví do tak nevýhodné role, že dosáhlo své nejnižší hodnoty v historii (19 %).

PSALI JSME: Kam ukrýt peníze před inflací? Zlato mezi Čechy vede

(luk)