Zlato (oz) / USD
1 764,30
0,22 %
Zlato (oz) / CZK
38 041,79
0,18 %
EUR / USD
1,19
0,05 %
USD / CZK
21,56
0,04 %
Zlato
Kam ukrýt peníze před inflací? Zlato mezi Čechy vede

Stavební spoření, které je dlouhodobě nejoblíbenějším produktem pro ukládání peněz, se ve druhém čtvrtletí letošního roku umístilo v Barometru obliby spoření, které pravidelně připravuje Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS), až na druhém místě. O tři procentní body ho přeskočily drahé kovy.

Barometr obliby spoření. Foto: AČSS

„Signály růstu inflace a diskuse o zdražování pohonných hmot, potravin a spotřebního zboží se projevily v růstu oblíbenosti drahých kovů. Teprve podruhé v historii Barometru předstihly v oblíbenosti stavebko,“ informoval Jiří Šedivý, tajemník AČSS.

O tři procentní body ho s 58 procenty přeskočily drahé kovy. Zejména zlato tak podle asociace hraje v očích Čechů roli „jistoty“. Stavební spoření, které je dlouhodobě nejoblíbenějším produktem pro ukládání peněz, se ve druhém čtvrtletí letošního roku umístilo v Barometru obliby spoření až na druhém místě.

Tradičně vysoko se v Barometru drží také další konzervativní formy spoření – „penzijko“ a spořicí účty. Obě však, stejně jako stavebko, zaznamenaly ve druhém čtvrtletí pokles. Obliba penzijního spoření poklesla o pět procentních bodů na 48 procent a u spořicích kont se snížila o tři procentní body na 39 procent.

Akcie a podílové fondy naopak, pokud jde o oblibu, rostly. Druhé čtvrtletí roku 2021 je tak ve znamení drobného posílení preferencí rizikovějších instrumentů. Poprvé byly do Barometru zařazeny i kryptoměny, které se však s 32% oblíbeností umístily až na jeho chvostu. Hůře jsou na tom už jen termínované vklady a spoření doma – „do slamníku“.

(red)