Zlato (oz) / USD
2 026,07
0,37 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Austrálie: Policie zabavila 30 tun zlatonosné rudy

Australská policie se musí zabývat zločiny, které u nás vůbec neznáme. Minulý týden západoaustralská policie oznámila, že v Kalgoorlie zničila pokoutnou rafinerii zlata a zabavila přes 30 tun zlatonosné rudy, která byla zřejmě ukradena z místních dolů.

Vláda Západní Austrálie na konci loňského roku uvedla, že plánuje zpřísnit zákony proti motocyklovým gangům zavedeným v roce 2021, které jsou již nyní nejpřísnější na kontinentu. Ilustrační foto: iStock

Vyšetřovatelé se domnívají, že zlatonosná ruda byla ukradena s úmyslem rafinovat a vyprat zlato za účelem získání hotovosti na nákup drog jedním z místních motorkářských gangů, které jsou v zemi postaveny mimo zákon. Policie během tří dnů zatkla a obvinila 20 lidí z celkem 56 trestných činů, včetně obvinění z držení kradené či nezákonně získané zlatonosné rudy a držení střelné zbraně a drog.

Policistům asistovalo i ministerstvo vodního hospodářství a životního prostředí a hasiči z chemického centra kvůli nebezpečí, jež hrozí při zpracování zlatonosné rudy v obytných domech, uvedla policie.

PSALI JSME: Policejní razie, zločinecké gangy a miliarda dolarů

„Podniky zabývající se těžbou a zpracování zlata mají zavedeny bezpečné procesy a kontrolní opatření, zatímco improvizované výrobní procesy na dvorku za domem vystavují nejen samotné zpracovatele, ale i sousedy zvýšeným zdravotním rizikům způsobeným chemikáliemi,“ píše The Guardian.

Celá akce byla součástí širšího tažení proti motorkářským gangům poté, co vláda Západní Austrálie na konci loňského roku uvedla, že plánuje zpřísnit zákony proti motocyklovým gangům zavedeným v roce 2021, které jsou již nyní nejpřísnější na kontinentu.

PSALI JSME: Amatérský zlatokop našel v Austrálii kámen obsahující zlato za 3,5 milionu Kč

„Tato operace nebyla důležitá pouze pro ochranu lidí před riziky souvisejícími s ilegálním zpracováním zlata, ale také proto, aby zabránila i prodeji konečného zlatého produktu za účelem získání hotovosti na financování obchodu s nelegálními drogami, jako je methylamfetamin,“ prohlásil jeden z detektivů.

Deník cituje i ministra vnitra Západní Austrálie Paula Papaliua, který obvinil motorkářské gangy chamtivosti a prohlásil, že tento konkrétní případ je mimořádně sobecký a idiotský.

„Jsme odhodláni dál narušovat a rozbíjet činnost nezákonných motorkářských gangů. Proto naše vláda zavedla nejpřísnější zákony o motorkách v zemi,“ řekl o legislativě, která motorkářům například zakazuje veřejně ukazovat loga či barvy gangů.

PSALI JSME: Dvacítka zemí, které v roce 2020 těžily nejvíce zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato