Zlato (oz) / USD
1 916,58
0,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Asteroid plný zlata a platiny

Skutečné bohatství se možná nenachází pod zemskou kůrou, ale vysoko nad ní. Americká vesmírná agentura NASA studuje asteroid doslova nacpaný zlatem. Jmenuje se Psyche 16 a pohybuje se mezi oběžnými dráhami Marsu a Jupiteru.

Začátkem měsíce NASA oznámila, že asteroid se blíží k Zemi, ale nepředstavuje žádné nebezpečí. Foto: iStock

Psyche 16 je nebeským tělesem složeným převážně z pevných kovů. Zlata, platiny, niklu a železa je v něm tolik, že pokud by se asteroid podařilo dopravit na Zemi, mohlo by to teoreticky vyřešit všechny ekonomické problémy každého obyvatele naší planety.

„Současný ekonomický systém naší planety je ve skutečnosti oceněn na hodnotu kolem 80 biliard dolarů. Drahé kovy obsažené v Psyche 16 mají hodnotu devět biliard dolarů!“ tvrdí italský server Curioctopus. Odhad hodnoty se však u jednotlivých médií značně liší.

„Tento asteroid se odhaduje na víc než 700 trilionů liber, neboli jinými slovy 93 bilionů liber na každého obyvatele Země,“ konstatoval britský server Gentside.

Kromě železa a niklu je asteroid také složen z drahých kovů, včetně zlata a platiny. Předpokládá se, že Psyche 16 má dost zlata, aby ochromila zlatý průmysl Země. Odhaduje se, že kovy na asteroidu mají hodnotu přes 10 trilionů dolarů. Pokud by asteroid byl přiveden na Zemi, mohl by se z každého stát miliardář,“ uvedl už před dvěma lety internetový deník International Bussines Time.

Zemi nebezpečí nehrozí

Asteroid je znám již od roku 1852 díky italskému astronomovi Annibale De Gasparisovi, avšak teprve nedávno NASA vyhodnotila jeho ekonomický potenciál. Navíc, jeho kovové komponenty, stejně jako jejich hodnota, jsou mimořádné, protože většina zkoumaných asteroidů je tvořena ledem a horninami.

„Vědecká hodnota Psyche 16 je velmi vysoká. Dá se spekulovat, že asteroid by mohl být jedním ze stavebních bloků sluneční soustavy, a to by mohla být jedinečná příležitost dozvědět se víc o původu naší planety,“ dodává italský server. 

Začátkem měsíce NASA oznámila, že asteroid se blíží k Zemi, ale nepředstavuje žádné nebezpečí. NASA se proto rozhodla uskutečnit misi nazvanou Discovery Mission s cílem dosáhnout asteroidu v roce 2026. Kosmická agentura plánuje strávit první roky pozorováním Psyche 16 a studovat ji z dálky, než na asteroidu robot ze Země možná přistane. Žádná těžba ovšem v plánu není, účel je pouze vědecký. 

Vizionáři, nebo fantastové?

Podle International Bussines Time odborníci ale předpovídají, že nadcházející mise NASA do zlatého vesmíru by mohla nastartovat průmysl těžby na asteroidech a podpořit ekonomiku Země. „Podle Scotta Mooreho, generálního ředitele těžební firmy EuroSun Mining, by směřování k asteroidům mohlo být dalším krokem v těžebním průmyslu. Byla by to lukrativní alternativa kvůli klesajícím přírodním zdrojům na Zemi,“ píše deník.

Mitch Hunter-Scullion, zakladatel těžební společnosti Asteroid, s Moorem souhlasí a plánuje využít ekonomické příležitosti, které vesmír nabízí. „Je to příští průmyslový boom,“ řekl BBC. „Jakmile nastavíte infrastrukturu, jsou možnosti téměř nekonečné. Je tu astronomické množství peněz, které by měli ti odvážní vydělat, aby se postavili výzvě těžby na asteroidech.“

„Těžba na asteroidu, ale i jen přistání na něm, samozřejmě není snadným úkolem. Pokud by se hypoteticky dostaly drahé kovy obsažené v Psyche 16 na Zemi, ekonomika celého světa by riskovala kolaps vynulováním hodnoty zlata,“ domnívá se italský Curioctopus. Jistě by bylo zajímavé sledovat, zda obrovské množství zlata by žlutý kov skutečně znehodnotilo či astronomické náklady na jeho těžbu by jeho cenu udržely, nebo možná i zvýšily.

(rek)

Další z kategorie Zlato