Zlato (oz) / USD
2 318,37
0,15 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analýza Société Générale narýsovala zlatý cíl na 2 460 dolarech za unci

Cena zlata v úterý již druhý den zřejmě lákala některé investory a dál prodloužila stabilní vzestup jakmile se obchodování přeneslo do Evropy. Sílící přesvědčení, že americká centrální banka (Fed) zahájí cyklus snižování úrokových sazeb v červnu, udržuje výnosy amerických státních dluhopisů níž a táhne americký dolar pryč od několikatýdenního maxima dosaženého v pátek.

Cíl ceny zlata se podle francouzských analytiků nachází v blízkosti 2 460 dolarů za unci. Ilustrační foto: iStock

Opětovné zdražení zlata nepřipisují oslabování amerického dolaru jen ekonomové portálu FXStreet, který vydává o zlatě několik zpráv denně, ale i říkají to vesměs všichni komentátoři s tím, že zlato těží i z přetrvávajících geopolitických rizik. Z neustálé devastace Ukrajiny ruskými teroristy a pevného rozhodnutí Izraele vyhubit Hamás v Gaze.

„Zlato minulý týden předvedlo oslňující návrat a vyšplhalo se na čerstvá historická maxima nad 2 200 dolarů za unci. Od poloviny února získalo asi deset procent a zaskočilo mnoho pozorovatelů trhu. Ale pro ty z nás, kteří zůstali u žlutého kovu přes jeho vzestupy a pády, je cenová akce spravedlivým výsledkem několika mocných sil, které se spojily ve prospěch drahých kovů.“

PSALI JSME: I přes rekordní ceny zlatá jízda neskončila, říká Bank of America

Na svém webu to napsal Frank Holmes, generální ředitel US Global Investors, která spravuje domácí a offshore fondy specializující se na přírodní zdroje a sektory rozvíjejících se trhů v hodnotě 1,7 miliardy dolarů.

Jádrem oživení zlata je dle něj signál Fedu, že je připraven hodit ručník do ringu. Šéf Fedu Jerome Powell dal jasně najevo, že centrální banka je na cestě ke trojímu snížení sazeb v roce 2024, což podněcuje naděje, že přísná měnová politika posledních 18 měsíců se blíží ke konci. „Domnívám se, že v tomto kontextu je prudký nárůst zlata učebnicovou cenovou akcí.“

Ve hře je však víc než jen nižší sazby a slabší americký dolar. „Jak mnozí z vás vědí, poptávka centrálních bank po zlatě je mocným hnacím motorem, protože se stále víc rozvojových zemí připojuje k dedolarizačnímu hnutí v reakci na západní sankce vůči Rusku,“ dodává Holmes.

PSALI JSME: Zlatá vyhlídka podle JPMorgan Chase? Letos až na 2 500 dolarů za unci

Ekonomové francouzské banky Société Générale ze své technické analýzy docházejí v podstatě ke shodnému názoru. Již dříve vyvodili závěr, že pauza v růstu ceny zlata z minulého týdne bude pravděpodobně krátká.

„Zlato nedávno prorazilo víceletou linii vzestupného trendu, ale stáhlo se poté, co minulý týden nezdolalo překážku ve výši 2 230 dolarů. Ale signály nějakého velkého poklesu nejsou viditelné.

Je pravděpodobné, že vzestupný trend přetrvá. Další potenciální cíle jsou umístěny na 2 250 dolarů a projekce pokračuje až na 2 360 dolarů.“ Cíl se podle francouzských analytiků nachází v blízkosti 2 460 dolarů za unci.

PSALI JSME: Průlom zlata je jednoznačný. Cílem má být 2 535 dolarů za unci

(rek)

Další z kategorie Zlato