Zlato (oz) / USD
1 914,37
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

A zase byl čertem v pozadí americký dolar

Cena unce zlata se v Česku propadla o sedm set korun za pouhý den 16. května a česká koruna, která působí jako spolehlivý tlumič největších výkyvů, tentokrát nezabrala, protože pokles ceny zlata vyvážil růst ceny amerického dolaru. 

Rostoucím výnosům dolaru vždy padne za oběť zlato, které se aktuálně propadlo pod 2 000 dolarů za unci. Ilustrační foto: iStock

Na Wall Street se začala šířit myšlenka, že by americká centrální banka (Fed, pozn. aut.) v červnu mohla ještě jednou zvýšit úrokovou sazbu a z dolaru a jeho derivátů by se tak mohly vysát další zisky.

„Investoři přehodnocují trajektorii úrokových sazeb Fedu. Pod pokličkou došlo tento týden k tichému přehodnocení očekávaných úrokových sazeb, přičemž pravděpodobnost červnového zvýšení sazeb bude stoupat a sázky na snížení sazeb spíš ne,“ shrnul Investing.com.

Várka silných ekonomických zpráv z USA tak zasadila naději na červnové zvýšení úroků, protože maloobchodní tržby překonaly prognózy, stejně jako růst průmyslové výroby a nálada developerů. K tomu se připojily hlášky představitelů Fedu, že je příliš brzy na diskuse o snížení sazeb.

PSALI JSME: Trend je jasný. Cena zlata poroste

Například prezidentka Federální rezervní banky v Clevelandu Lorreta Mesterová zašla až tak daleko, že Fed podle ní ještě nedosáhl dostatečně restriktivních sazeb, čímž jasně přihodila na váhu jejich další zvýšení v příštím měsíci. Mesterová je však známá jestřábka a letos v měnovém výboru nehlasuje, takže obchodníci se zdráhají brát její slova vážně. Červík nejistoty však hlodá.

„Pravděpodobnost červnového zvýšení úrokových sazeb Fedu se v současné době pohybuje kolem 20 procent, ale pokud to obchodníci začnou vnímat spíše jako 50 na 50, dolar bude mít možnost přidat další zisky,“ uvádí investiční portál.

Rostoucím výnosům dolaru vždy padne za oběť zlato, které se aktuálně propadlo pod 2 000 dolarů za unci. Drahý kov, který nenese úroky, není tak zajímavý jako výnosy dolarových dluhopisů. A může být ještě hůř, pokud kurz na další zvýšení úrokových sazeb poroste.

PSALI JSME: Zlato je stejně volatilní jako názory na něj

S nákupy zlata centrálními bankami v čele s Čínou je však nepravděpodobné, že by poptávka vyschla. Příznivá cena zlata také může podněcovat chuť zajišťovat se bezpečnými aktivy, byť se dnes za ně považují technologické akcie. Hrstka technologických gigantů v podstatě drží celý akciový trh, což jen maskuje varovné signály z přehnaného ocenění těch ostatních.

U českých obchodníků se zlatem tak maloobchodní cena troyské unce (31,1 g) začíná na 47 tisících korun a cena se v posledních dvou třech dnech, navzdory přehřátým americkým datům, pohybovala od zmíněného 16. května jen v rozmezí dvou stovek.

Před dvěma lety stála unce zlata o dva tisíce korun míň, jasný důkaz, že dopad inflace dokáže zlato zmírnit. V přesných číslech je aktuálně zlato dražší o 11,39 procenta, což se nápadně podobá poslednímu údaji o inflaci v Česku.

PSALI JSME: Rekordní cena zlata letos pro Česko neplatí

(rek)

Další z kategorie Zlato