Zlato (oz) / USD
2 744,54
1,56 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Američané pátrají po zlatě i na asteroidech

Těžba drahých kovů se stává aktuálním tématem v oblasti průzkumu vesmíru, což posouvá hranici možností, jak získat cenné nerostné zdroje. V současné době se pracuje nejméně na dvou projektech, které mají umožnit těžbu na asteroidech, případně jiných nebeských tělesech. Vůbec první průzkum již provedla americká vesmírná agentura NASA.

V současné době se pracuje nejméně na dvou projektech, které mají umožnit těžbu na asteroidech, případně jiných nebeských tělesech. Ilustrační foto: iStock

Ve vesmíru je spousta různých drahých kovů, které zaujaly vědce i firmy. Hledají cestu, jak by v budoucnu mohli uspokojit rostoucí poptávku po minerálech a drahých kovech a také podpořit technologický rozvoj mimozemské infrastruktury.

Asteroidy jsou kamenná nebo kovová tělesa obíhající kolem Slunce. Mnohé jsou bohaté na uhlík, křemičitany a kovy, podle nedávných vědeckých výzkumů jsou na nich i zlato, platina, železo a titan.

Americký startup Astro Forge proto nedávno oznámil plán na zahájení dvou misí zaměřených na výzkum proveditelnosti těžby na asteroidech. Strategie počítá s vysláním malé rafinerie do vesmíru, která by měla těžit i zpracovat nerosty a dopravit je na Zemi. Ví se o dalších společnostech, jako je SpaceX, které také projevily zájem o využití nebeských těles.

PSALI JSME: Asteroid plný zlata a platiny

Impulsem tohoto směru výzkumu byla mise agentury NASA Osiris-Rex, která studovala asteroid Bennu a přivezla vzorky z jeho povrchu. Ty potvrdily přítomnost cenných minerálů a kovů, včetně zlata a platiny, ačkoli původním smyslem průzkumu bylo něco úplně jiného.

Astronomové totiž vypočítali, že 24. září 2182 se má asteroid Bennu silou až 22 atomových bomb srazit s naší planetou. Tento objekt představuje největší známou hrozbu pro naši civilizaci.

Asi 500 metrů dlouhý asteroid se k Zemi každým rokem přibližuje a NASA proto k planetce vyslala výzkumnou sondu, která dva roky na jejím povrchu pracovala, aby zjistila, zda je možné ji odchýlit z vypočítané dráhy.

PSALI JSME: 12 úžasných faktů o zlatě, které jste pravděpodobně nevěděli

Kapsle se vzorky pak po sedmileté misi přistála na padáku do prostoru výcvikové střelnice ministerstva obrany v americkém Utahu. Zmiňovaná kapsle měla velikost miniledničky a obsahovala prach a horniny z Bennu. Sonda Osiris-Rex nyní pokračuje v cestě a v roce 2029 by měla dorazit k asteroidu Apophis.

V říjnu 2023 odstartovala mise, která má prozkoumat obří kovový asteroid Psyche 16 o průměru zhruba 200 kilometrů, o kterém se předpokládá, že ho tvoří železo a nikl. Dokonce již byla odhadnuta cena nerostného bohatství asteroidu na 100 trilionu dolarů, jak uvedl web Space.

„To, co se hledá jsou asteroidy bohaté na prvky platinové skupiny spolu se základními prvky, jako je křemík, hořčík, železo, hliník a titan,“ vysvětlila portálu Breaking Latest News Dolores Maravillaová z ústavu materiálových věd a nanotechnologií UNAM.

PSALI JSME: Proč jdeme po zlatě

I když je potenciál pro těžbu asteroidů slibný, nejde o nic jednoduchého. S více než milionem známých asteroidů, jak je zmapovala NASA, mají společnosti, jako Astro Forge, co dělat, když se snaží řešit problém vyčerpávání nerostných zdrojů na Zemi.

„Vesmírná těžba vyžaduje rozsáhlý průzkum, využití umělé inteligence a robotiky stejně jako zřizování základen pro obývání vesmíru, což teprve může učinit těžbu na asteroidech realitou,“ dodala Maravillaová.

O tom, zda na těžbu nerostných zdrojů posílat lidi nebo spoléhat na umělou inteligenci, se stále diskutuje a vesmírná budoucnost tak zůstává nejistá, ale plná příležitostí.

PSALI JSME: Co jste možná o zlatu nevěděli

(rek)

Další z kategorie Zlato