Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Alchymista Kelley má následovníka. Mění odpad ve zlato

Rudolf II by jásal. Alchymista Edward Kelley by neskončil v chudobě a ve vězení, pokud by dokázal proměnit olovo a rtuť či jinou hmotu ve zlato, jako profesor Raffaele Mezzenga z přední světové university na poli technologií a přírodních věd ETH Zurich.

Profesor Mezzenga našel neuvěřitelný způsob, jak získat zlato z elektronického odpadu. Používá k tomu vedlejší produkt procesu výroby sýra. Ilustraní foto: EditTopZH – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=145051376

Přeměna základních materiálů na drahé kovy včetně zlata je koncept, který sahá až do nejstarších dob. I když profesor nepřeměnil na drahý kov zmíněné materiály, našel neuvěřitelný způsob, jak získat zlato z elektronického odpadu. Mezzenga k tomu používá vedlejší produkt procesu výroby sýra.

Každý ví, že ve starých počítačích a telefonech jsou cenné kovy včetně mědi, kobaltu i značného množství zlata. Moderní metody extrakce však často vyžadují vysoce toxické chemikálie. Tým švýcarských vědců ale zvolil jiný přístup, který je podle nich efektivní, levný a udržitelnější. Úspěšně extrahoval zlato z elektronického odpadu pomocí houby vypěstované z proteinové matrice.

K výrobě houby vědci využili přirozené vlastnosti syrovátkového proteinu pomocí kyseliny a vysokých teplot. Syrovátkové proteiny se pak v gelu mění na proteinové nanofibrily.

PSALI JSME: Britská královská mincovna plánuje „dolovat“ zlato z elektroodpadu

Vědci gel vysušili a vypěstovali houbu s proteinovými fibrilami, popisuje technologii web Tomorrows World Today.

Potom vzali asi dvacet základových počítačových desek a vyjmuli z nich kovové části. Tyto části rozpustili v kyselých lázních, aby ionizovali kovy. Jakmile se vše rozpustilo, umístili proteinová vlákna do roztoku kovových iontů. Kovové ionty včetně iontů zlata pak přilnuly k houbě.

Pro extrakci iontů zlata vědci houby zahřáli, aby se ionty změnily ve zlaté vločky, které se pak přetaví do nugetu. Z dvaceti základových desek získali nuget o váze kolem 450 miligramů. Celkem 91 procent tohoto nugetu tvořilo zlato, zbytek byla měď, což dohromady obnášelo zlato o ryzosti 22 karátů. Zlato bez jakýchkoli příměsí má 24 karátů.

PSALI JSME: Zlatý důl v odpadcích

(rek)

Další z kategorie Zlato