Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rekordní cena zlata letos pro Česko neplatí

Cena zlata letos vyskočila na nejvyšší příčky nad 1 959 dolarů za troyskou unci poté, co se trhy uklidnily zvýšením úrokové sazby v USA jen o čtvrt procentního bodu. Vše dopadlo, jak očekávaly, překvapení se nekonalo a šéf Fedu (americké centrální banky, pozn. aut.) Jerome Powell dokonce vyjádřil spokojenost nad pokrokem boje s inflací, ale upozornil, že ještě není vyhráno.

Cena zlata letos vyskočila na nejvyšší příčky nad 1 959 dolarů za troyskou unci poté, co se trhy uklidnily zvýšením úrokové sazby v USA jen o čtvrt procentního bodu. Ilustrační foto: iStock

Připustil, že inflace se poněkud zmírnila, ale zůstává zvýšená. Pokrok je dle něj teprve v rané fázi. Zdůraznil, že centrální banka „bude muset nějakou dobu zůstat restriktivní“ a že pokud bude ekonomika fungovat podle očekávání, letos žádná omezení už nepřijdou. Jak trhy reagovaly?

Cena zlata v dolarech nejenže vyskočila na letošní rekord, ale dosáhla i nejvyšších hodnot za více než posledních devět měsíců. Futures na zlato vzrostly na burze až na 1 968,30 dolaru. Vzhledem k tomu, že futures znamenají dohodu, že kupující k nějakému budoucímu datu nakoupí za dnešní cenu, je očividná víra trhu, že cena zlata bude ještě vyšší.

„Ačkoli Powell řekl, že zvyšování sazeb může pokračovat, trh očekává, že centrální banka už nebude tak drastická, což podporuje zlato. Brzy však uvidíme nějaké vybírání zisku a zlato bude čelit odporu na úrovni 1 960 dolarů,“ řekl Brian Lan, výkonný ředitel singapurského dealera GoldSilver Central pro web televize CNBC.

PSALI JSME: Zlato se stále drží jen 140 dolarů pod rekordem

Zlato má tendenci těžit z prostředí spíš s nižšími úrokovými sazbami, protože to snižuje náklady na skladování neúročených drahých kovů, pokud je máte v depozitáři. „Jestli se objeví další známky zpomalení americké ekonomiky a centrální banka bude pokračovat s nižšími sazbami, pak poptávka investorů po zlatu poroste,“ myslí si Caesar Bryan, manažer fondu Gabelli Gold.

„Trhy se obvykle zaměřují na to, co by mohlo přijít, než na to, co se doopravdy stalo,“ shrnuje server Daily FX. „To dál ponechává trhy zranitelné vůči zklamání, protože trend je stále nejasný.“ Letošní dolarová maxima však pro české klienty eliminuje silná koruna.

Během čtvrtka, kdy cena v dolarech přesáhla 1 950 dolarů, byla unce zlata zhruba o 600 korun levnější než v polovině ledna. Tehdy se prodávala za 42 693,70 koruny, nyní stojí kolem 42 318 korun bez obchodní přirážky.

PSALI JSME: Predikce analytiků ceny zlata na rok 2023

(rek)

Další z kategorie Zlato