Zlato (oz) / USD
1 915,86
0,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatá mince vydaná ČNB připomene nejvýznamnější kroměřížské památky

Česká národní banka (ČNB) vydá zlatou minci s motivy městské památkové rezervace v Kroměříži. Slavnostní prezentace mince se uskuteční v úterý 30. května v sale terreně kroměřížského zámku, uvedla v dnešní tiskové zprávě Šárka Kučerová z kroměřížské radnice. Edici zlatých pamětních mincí věnovanou městským památkovým rezervacím v nominální hodnotě 5000 korun vydává ČNB od roku 2021.

mince
Česká národní banka (ČNB) vydá zlatou minci s motivy městské památkové rezervace v Kroměříži. Foto: ČNB

Prozatím se mincemi z cyklu mohou pochlubit města Cheb, Jihlava, Mikulov a Litoměřice. „Zlatá mince zobrazující nejvýznamnější kroměřížské památky je pátou v pořadí z cyklu ČNB Městské památkové rezervace. Jedná se tedy o poměrně unikátní a prestižní prezentaci a zároveň o připomínku letošních 760 let města Kroměříže,“ řekl starosta města Tomáš Opatrný (ANO). Podrobnosti o minci jsou na webu ČNB.

Na slavnostní neveřejné představení mince naváže večerní koncert souboru Concentus Musicus Wien, který předvede pod vedením dirigenta Tomáše Netopila Symfonii číslo 3 Eroica Ludwiga van Beethovena. „Jedná se o slavnostní zahajovací koncert programu 28. ročníku festivalu Concentus Moraviae a uskuteční se jako první kulturní událost ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku Kroměříž po jeho kompletní obnově,“ uvedla Kučerová.

Koncert je součástí oslav 760 let města Kroměříže a připomínkou dalších výročí, která v letošním roce město, jeho památky a některé osobnosti a instituce s ním spjaté slaví. Jde například o 25 let od zápisu Arcibiskupského zámku a zahrad na seznam památek UNESCO, 330. výročí úmrtí hudebního skladatele Pavla Josefa Vejvanovského, 150. výročí narození malíře Maxe Švabinského, 140. výročí narození dirigenta Václava Talicha, 160. výročí vzniku pěveckého sdružení Moravan nebo 120 let od založení Pěveckého sdružení moravských učitelů.

(ČTK)

Další z kategorie Články