Zlato (oz) / USD
1 907,65
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Stříbra je málo, cena strmě stoupá

V posledních měsících se rychle zvyšuje poptávka po stříbře. Jeho cena od začátku roku vzrostla v korunách i v dolarech o víc než 35 procent. Jen v červnu kvůli Brexitu to bylo o 17 procent. „Patří mezi letošní nejvýkonnější investice,“ potvrdil předseda Asociace pro investiční kovy a mince Vladimír Brůna. „Cena stříbra se zbláznila,“ píše ekonomický poradce a bývalý broker Steve Sjuggerud na svém serveru True Wealth, „s jeho nákupem radši počkejte.“

Ilustrační foto: Shutterstock
Ilustrační foto: Shutterstock

Důvodem stříbrného boomu jsou extrémně nízké úrokové sazby bank, nejistota ohledně dalšího vývoje světové ekonomiky a nízká cena tohoto kovu. Nejnovější vlnu zájmu pak stříbro vzbudilo po hlasování Velké Británie o odchodu z Evropské unie.

Steve Sjuggerud ale varuje: „Po letech poklesu se investoři zamilovali do vzácných kovů. Nákupní objednávky ženou cenu nahoru. V roce 2011, kdy stála unce stříbra 50 dolarů (nyní zhruba 20 dolarů) nebyli obchodníci tak optimističtí jako dnes. Jenže v obchodě je nával. Kdekdo chce stříbro. Vždy, když došlo k takovému extrému, nastal na trhu do tří měsíců pravý opak, a tak je možné, že do konce letošního roku jeho cena spadne o 10 procent.“

Dál ale platí, že stříbro je nedostatkový drahý kov. Objev nových nalezišť je takřka vyloučen. Největšími producenty stříbra jsou Mexiko, Peru, Čína, Austrálie a Rusko. Narůstající nároky trhu však dnes už jejich možnosti přesahují.

Na rozdíl od zlata je trh stříbra malý, což je dáno jeho fyzickým nedostatkem. Stříbro se hojně využívá v medicíně, vědě, umění nebo v automobilovém průmyslu. Od roku 2013 se zvyšuje i prodej stříbrných šperků. Mincovny po celém světě začínají pociťovat nedostatek tohoto kovu. Zvýšil se také zájem ze strany fotovoltaického průmyslu, pro který je stříbro klíčovým prvkem. Na trzích se však několikasetnásobně navýšila nabídka papírového stříbra oproti fyzickému. Stříbro se tak stalo jednou z nejpodhodnocenějších investic,“ míní Brůna.

„Růst ceny o 17 procent za měsíc je u stříbra raritou. Za posledních 10 let se to stalo jen šestkrát,“ oponuje Sjuggerud. „Po každém takovém skoku do výšky následoval šestiměsíční propad. A dvouciferné ztráty jsme už u stříbra viděli.“

Celosvětová poptávka po stříbru loni stoupla o tři procenta na rekordních 1,17 miliardy trojských uncí. Loňský rok také přinesl rekordní zájem o stříbrné mince a slitky. Obchodníci na celém světě prodali 292,3 milionů uncí investičního stříbra, což znamená proti roku 2014 nárůst o 16 procent!

„Drahé kovy by v nadcházejících letech mohly zamířit mnohem výš. Ale věřím, že na nákup stříbra budete mít lepší šanci v nadcházejících měsících, až dnešní extrémní optimismus vyprchá,“ radí Sjuggerud.

Rudolf Marek

Další z kategorie Články