Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Spekulace kolem zlata

Podle švýcarské banky UBS byla reakce ceny zlata na rozhodnutí americké centrální banky zvýšit úrokové sazby pochopitelná. Dobrou zprávou pro vlastníky zlata je, že švýcarská banka očekává, že se cena zotaví. Špatnou zprávou však je, že to pravděpodobně bude nějakou dobu trvat.

V krátkodobém horizontu každá korekce dolaru nebo ministerstva financí USA mohou zlato dočasně vytáhnout nahoru. Foto: Shutterstock
V krátkodobém horizontu každá korekce dolaru nebo ministerstva financí USA mohou zlato dočasně vytáhnout nahoru. Foto: Shutterstock

„Sentiment proti zlatu je docela silný. Data Comexu (americká burza drahých kovů – pozn. red.) ukazují, že krátké prodeje (nyní prodat a nakoupit později za nižší cenu) probíhají už několik týdnů a je pravděpodobné, že tento trend bude pokračovat,“ říká analytik UBS Joni Teves, který považuje za zajímavé, že chuť vstupovat do krátkých pozic nyní roste, na rozdíl od jiných období v letošním roce, kdy zlato také mířilo směrem dolů.

„V krátkodobém horizontu každá korekce dolaru nebo ministerstva financí mohou zlato dočasně vytáhnout nahoru,“ míní ředitel společnosti Altavest Michael Armbruster. „Ale říkám dočasně, protože trend zvyšování dolarové úrokové míry má pokračovat i v příštím roce. V důsledku toho bude v roce 2017 tím nejlepším místem pro zlaté býky (růstový trh – pozn. red.) vedlejší kolej,“ řekl.

„Indičtí odběratelé viditelně chybí, ačkoli se tamní vláda rozhodla stáhnout z oběhu bankovky v hodnotách 500 a 1000 rupií, nestalo se nic. Dokonce se šeptá, že cena zlata by se mohla vrátit do trojciferných čísel.“ Aby se cena žlutého kovu vzpamatovala, musí podle Tevese pominout současný optimismus ze zvýšení sazeb a zhodnocení dolaru. Jinými slovy, musí přijít špatné zprávy. Jako například ta, že pokles zaznamenalo v listopadu do té doby mimořádně úspěšné americké stavebnictví, což okamžitě zlato posílilo, jak zaznamenal server Market Watch.

Oslabení ceny na druhé straně může trochu povzbudit nákupní zájem od lidí, kteří skutečně chtějí něco skutečného vlastnit na rozdíl od obchodníků. „Investiční zájem lze letos charakterizovat jako různorodý soubor početných investorů, kteří něco vložili do zlatých pozic, místo investorů, kteří budují velké pozice. To znamená, že prodejní tlak nemusí být příliš agresivní, i když současné problémové podmínky se rozšířily víc, než jsme očekávali,“ uzavírá Teves na britském webu Proactive Investors.

„Cena zlata se v závěru minulého týdne usadila na nejnižší úroveň od letošního února, protože investoři místo do zlata vkládají peníze do dolaru, akcií a ropy. Prodej dluhopisů ve značné míře pokračuje, čímž stoupají výnosy, které narušují atraktivitu zlata,“ musela konstatovat Myra P. Saefongová, komoditní sloupkařka Market Watch působící v Tokiu s tradičním odkazem na zvýšení úrokové míry americkou centrální bankou.

(rek)

Další z kategorie Články