Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Souboj zlata s dolarem

Zlato ve středu zvrátilo dřívější ztráty i s tím, že si americký dolar sáhl na čtrnáctiletá maxima. „Jsme svědky poměrně silné volatility směrem k americkému dolaru. Zlato si udělalo pauzu, než učiní další velký krok. Je jak na velmi strmé skluzavce směrem dolů,“ míní Jeffrey Halley, senior-analytik trhu americké forexové společnosti OANDA. „Zlato se může dostat do blízkosti 1100 dolarů za unci, ale nemyslíme si, že trh půjde pod tuto úroveň. Pokud zlomí tuto hranici, očekáváme, že bude výhodné pro obchodníky a cenově citlivé zákazníky zvýšit nákupy,“ oponuje analytik britského bankovního domu HSBC James Steel.

Ilustrační foto: iStock
Ilustrační foto: iStock

Posílení zlata pravděpodobně souvisí se zastavením růstu dolaru. Dolarový index, který porovnává americkou měnu s košem světových měn, klesl o 0,2 procenta oproti úterku, kdy byl nejvyšší od prosince 2002. „I když uvidíme pauzu na psychologické úrovni 1100 dolarů, bude tu vzhledem k Vánocím snaha jít do jistoty, což by mohlo vyvolat ošklivý pohyb směrem dolů,“ stojí na svém Jeffrey Halley. V tom s ním Steel souhlasí: „Každý se může stáhnout k dolaru, což může být prst na spoušti proti zlatu.“

Vyšší úrokové sazby v příštím roce by mohly posílit americkou měnu, takže drahé kovy denominované v dolarech budou pro držitele jiných měn dražší. Rostoucí výnosy dluhopisů a vzestup na akciových trzích také tlumí přitažlivost zlata, dodává agentura Reuters k této polemice.

„Dolar pokračuje v prudkém tlaku na všechny komodity včetně drahých kovů, zejména zlata. Drahé kovy čelí ještě dalšímu tlaku v podobě dalších tří avizovaných růstů úrokových sazeb a výnosů dluhopisů,“ přidává se Mihir Kapadia, generální ředitel londýnské firmy Sun Global Investments. „Očekáváme, že tento trend bude v příštích několika měsících pokračovat.“

Podle Wanga Taa, komoditního analytika Reuters, jsou signály pro zlaté spoty (aktuální ceny) smíšené. „Je to jak na houpačce. Obchodování se zlatem a jinými drahými kovy jsou nyní nevypočitatelné při relativně malých nákupech nebo prodejích,“ potvrzuje Taova slova expert HSBC.

(rek)

Další z kategorie Články