Zlato (oz) / USD
1 981,85
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Královská mincovna přechází na blockchain

Královská mincovna, anglická instituce stará přes tisíc let, vstupuje do světa nových technologií. Od poloviny příštího roku plánuje spustit obchodování se zlatem přes Royal Mint Gold, tedy platformu na bázi technologie blockchain, jíž využívá například i elektronická měna Bitcoin.

Ilustrační foto: iStock
Ilustrační foto: iStock

Královská mincovna uzavřela nedávno partnerství s provozovatelem derivátových burz společností CME Group, ve snaze vybudovat trh se zlatem založený na technologii blockchain. Projekt mincovna pro začátek zajistí zlatem v hodnotě přes 25 miliard korun.

Blockchain je bezpečnou technologií záznamu údajů, kterou se doposud nepodařilo narušit. Platforma tak umožní bezpečně elektronicky zaznamenávat vlastnictví každého zlomku zlata uloženého v sejfu Královské mincovny ve formě bezmála 12,5kilových cihel. Oproti tradičnímu způsobu obchodování tím odpadnou náklady s vyřízením obchodu i skladováním.

 „Služba poskytne snazší, levnější a zabezpečený způsob nákupu, uskladnění a obchodu se spotovým zlatem,“ uvádí tisková zpráva mincovny.

Výhodou služby pak bude možnost vybrat fyzické zlato ve formě mincí a slitků z ražby Královské mincovny. Burzovní společnost CME Group bude mít na starosti rozvoj a provoz platformy, která zákazníkům umožní obchodování se zlatem 24 hodin denně, 365 dní v roce.

„Královská mincovna má unikátní historii a po staletí budovanou důvěryhodnost v obchodu se zlatem. Doposud jí však chyběla možnost obchodovat s fyzickým zlatem elektronicky,“ doplnil Vin Wijerante, finanční ředitel Královské mincovny.

(ska)

Další z kategorie Články