„Důvodů vidím několik. Za prvé na začátku roku došlo k prudkému propadu na akciových trzích a investoři hledali zajištění. Proto poptávali zlato. Za druhé dále klesaly výnosy tzv. bezpečných aktiv, tedy státních dluhopisů. Velká jejich část již nese i záporný výnos. V takové situaci je pro řadu investorů lepší držet zlato, které sice nese nulový úrok, i ten je však lepší než úrok záporný u dluhopisů,“ cituje deník E15 analytika J&T Bank Pavla Rysku.
Podle něj se letos konečně zastavilo dlouhé posilování amerického dolaru. Slabší dolar je totiž pozitivní pro cenu zlata v dolarech, jelikož je poté levnější pro investory ze zemí mimo USA, vysvětlil.
Jak dále deník píše, cenu žlutého kovu také táhnou obavy ohledně možného vystoupení Británie z EU. Některé nové průzkumy totiž dokazují, že pravděpodobnost brexitu narostla.
„Pokud by k brexitu došlo, očekával bych další růst ceny. Při setrvání Velké Británie v EU by sice mohlo dojít k poklesu, jiné faktory zmíněné výše jsou však zde stále a cenu zlata podporují,“ soudí analytik.
Předpovídat další vývoj cen zlata je často rovno věštění z křišťálové koule, píše deník a dodává, že v případě, že akciové trhy budou vykazovat nelichotivé výsledky, jeho cena by pak mohla dále růst.
„Mizivé výnosy ostatních aktiv a poměrně vysoké ceny na akciových trzích budou zlatu nadále nahrávat. Zlato považuji za vhodnou dlouhodobou investici a je na něj podle mého názoru správný čas,“ uvedl pro E15 analytik Ryska s tím, že kov není vhodný na krátkodobé spekulace, ale jako střednědobá či dlouhodobá investice.
(red)