Zlato (oz) / USD
1 908,48
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Donald Trump: Zlato je lepší než hotovost

Zlato již dlouho k Trumpovi patří a má ho rád. Patří jak k jeho osobnímu majetku, osobnímu vzhledu a jeho „zlatým vlasům děda Vševěda“, tak i k jeho komerčním nemovitostem. Ve finančních informacích své předvolební kampaně přiznal, že do zlata ze svých soukromých prostředků investoval čtvrt milionu dolarů.

Trump v roce 2011 neváhal přijmout jako kauci tři kilogramy zlatých cihel. Foto: Alamy.com
Trump v roce 2011 neváhal přijmout jako kauci tři kilogramy zlatých cihel. Foto: Alamy.com

„Názvy jeho staveb jsou často ze zlatých písmen. Sám občas píše zlatým značkovým perem. Jako realitní magnát neváhal v roce 2011 přijmout kauci v podobě tří kilogramových zlatých cihel. Dobře také fanouškům zlata zní, když prohlašuje, že drahé kovy jsou nejlepší formou peněz,“ napsal před nedávnem o republikánském kandidátovi americký deník Wall Street Journal.

Trump rád připomíná zlatý standard, kdy byl dolar ještě podložen zlatem. „Obnovit zlatý standard by bylo velmi těžké, ale bylo by to úžasné. Měli bychom tím pádem standard, na který bychom ukotvili naše peníze,“ prohlásil. Svůj postoj ke zlatu dokumentoval také slovy: „Mívali jsme velmi hezkou zemi, protože byla založena na poctivém zlatém standardu a teď už to nemáme.“

Když v roce 2014 podepisoval významný kontrakt s firmou Apmex, jedním z největších online obchodníků s cennými kovy, nechal se slyšet: „Zlato je lepší než hotovost… Je smutné, když vidíme, co se děje s papírovými měnami, ty devalvují a nejsou podporovány řádnými pravidly.”

Donald Trump zdaleka nebyl prvním kandidátem na prezidenta USA, který vyjádřil podporu zlatému standardu, to je u republikánů běžné. Je ale velmi pravděpodobné, že od roku 1971, kdy byl zrušen tzv. zlatý standard, bude prvním americkým prezidentem, který bude usilovat o razantní změny fungovaní měnového systému. Proces změn může značně urychlit to, že republikáni nyní ovládají obě komory amerického Kongresu, takže Donald Trump nastoupí do úřadu jako nejmocnější americký prezident v historii.

A to v době, kdy americké zadlužení je na rekordní úrovni 19 bilionů dolarů a to globální ve výši 205 bil. USD. Mimochodem – uznávaný ekonom James Rickards, autor mnoha expertních publikací jako např. „Měnové války“ (2008), nebo „Nové důvody pro zlato“ (2016) zastává názor, že pokud by byl americký dolar i nyní stoprocentně kryt zlatým standardem, cena zlata by se měla být na úrovni 11 700 dolarů za trojskou unci. Jeho analýza však nebere v úvahu další hlavní měny, jako libra, jen, nebo euro. Které už po dlouhá desetiletí také nejsou kryty zlatem.

Zcela oprávněná otázka tedy zní: Kterým směrem se tento vzácný kov bude v následujících letech ubírat?

(dm)

Další z kategorie Články