Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čtyřicet procent do dvou let, aneb co radí nejstarší německá banka Berenberg Bank

Jedna z nejstarších soukromých bank na světě a vůbec nejstarší německá banka, Berenberg, minulý týden uvedla, že silná poptávka po drahých kovech by měla znamenat, že ceny „v příštích dvou letech poskočí až o 40 procent,“ jak informovala agentura Bloomberg.

Investiční ředitel Berenberg bank Manfred Schlumberger. Foto_www.berenberg.de
Investiční ředitel Berenberg bank Manfred Schlumberger. Foto_www.berenberg.de

Bank Berenberg & Co., založená v roce 1590 s aktivy pod správou ve výši 40 miliard eur, plánuje zvýšit alokaci do zlata. Sází na to, že poptávka po něm se bude zvedat – i kvůli nejistotě ohledně výsledku voleb v USA a hlasování o členství Británie v Evropské unii.

Investiční ředitel banky Manfred Schlumberger (58) očekává, že zlaté, stříbrné a platinové trhy v příštích dvou letech poskočí až o 40 procent na úroveň z října 2012. Proto, jak uvedl, Berenberg v příštích týdnech plánuje zdvojnásobit podíl drahých kovů ve svém investičním portfoliu až o 10 procent.

„Lidé kdysi ochotně investovali do desetiletých německých dluhopisů, ale protože žádné státní dluhopisy nyní neposkytují kladný výnos, bude více a více investorů uvažovat o nákupu drahých kovů,“ poznamenal bankéř.  „Bude to segment, který bude těžit z politické nejistoty, jako je Brexit nebo případné volební vítězství Donalda Trumpa,“ dodal Schlumberger a doporučil k nákupu zlata cenu mezi 1200 až 1230 dolary za unci.

„Chytré peníze“, tj. velké institucionální peníze, chápou kouzlo diverzifikace zlata jako nejlepšího uchovatele hodnoty, a v současných nejistých podmínkách zlato vyhledávají. Je třeba mít na paměti výhodu zlata coby zajišťovacího nástroje a bezpečného přístavu, ale také si uvědomit, že výhled cen na těchto stále nízkých úrovních je velmi pozitivní.

Avšak „méně informované peníze“ – a zde jde o množinu představující většinu investorů – stále nejsou schopny vyhodnotit rizika, která nyní znovu narůstají, a jejich chuť k riziku zůstává (nebezpečně) vysoká. Současně existuje zřetelný nedostatek povědomí o tom, jak tato rizika – ať už jde o případný odchod Británie z EU nebo vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách – mohou ovlivnit finanční trhy a tradiční prostředky, jako jsou akcie, dluhopisy i bankovní vklady.

David Marášek

Další z kategorie Články