Zlato (oz) / USD
1 908,83
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Češi letos investují do cenných kovů o desítky procent více

Češi mají v době politických a ekonomických nejistot stále větší zájem o investice do drahých kovů. Potvrdilo se to jak během nedávných prezidentských voleb v USA, tak v době červnového referenda o setrvání nebo vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Investoři, kteří zlato a stříbro vyhledávají především kvůli jistotě, jakou cenné kovy historicky poskytují, do nich letos investovali o desítky procent více.

Cena zlata od začátku roku 2016 vzrostla v amerických dolarech o 15 procent a v českých korunách o 19 procent. Foto: Shutterstock
Cena zlata od začátku roku 2016 vzrostla v amerických dolarech o 15 procent a v českých korunách o 19 procent. Foto: Shutterstock

Společnost Zlato podle předběžných výsledků za první tři čtvrtletí letošního roku prodala téměř 200 kg investičního zlata v celkové hodnotě převyšující 200 milionů Kč. „V porovnání s koncem loňského roku zaznamenáváme zvýšení prodejů jak kvůli narůstajícímu ekonomickému riziku, tak nejistotě a drasticky nízkým úrokovým sazbám, ale především díky výraznému růstu ceny zlata, které od začátku roku přidalo v amerických dolarech 15 procent a v českých korunách 19 procent,“ uvedl ředitel firmy Libor Křapka.

Obavy z dopadů brexitu, nejistota po zvolení nového amerického USA, ale především patová situace centrálních bank západního světa a s ní spojená další nadcházející kola tištění peněz, by podle jeho odhadu měly ceny zlata před koncem tohoto roku ještě výrazně zvýšit.

Zlato za 1850 dolarů?

I další experti sledující trh se zlatem zvedají své předpovědi. Například největší švýcarská banka UBS odhadla, že koncem letošního roku bude cena za trojskou unci (31,1 gramu) kolem 1400 dolarů, Credit Suisse nebo Bank of America uvedly dokonce 1500 dolarů.

Nizozemský bankovní gigant ABN Amro už před volbami v USA uvedl, že zvolení Donalda Trumpa prezidentem by mohlo v následujících letech dostat cenu drahého kovu až o 40 % výše, tedy na 1850 dolarů za unci.

Zlato letos zažívá opravdu hvězdný rok, a to z řady důvodů. Jeho cenu ženou vzhůru hlavně spekulace související s americkou centrální bankou (Fed) a zvýšením úrokových sazeb, k němuž by mohlo dojít v prosinci. „Na vývoj sazeb v USA je zlato obzvlášť citlivé,“ uvedl pro agenturu Reuters Mark To, šéf výzkumu hongkongské Wing Fung Financial Group.

Dluhopisy se záporným úrokem

Přibližně dvě pětiny kvalitních státních dluhopisů, které vlády vyspělých ekonomik vydaly odhadem za deset bilionů dolarů, nyní skýtají záporný výnos. Kromě toho je značná část tohoto trhu v rozvinutých zemích pro investory nedostupná. Více než třetinu těchto papírů totiž skoupily centrální banky, které je nyní mají ve svých bilancích.

„Odhadujeme, že méně než dvě pětiny dluhopisů, s nimiž se obchoduje ve vyspělých zemích, investorům vynáší, ale jenom asi 17 procent z nich skýtá výnos vyšší než jedno procento,“ napsala letos v analýze Světová rada pro zlato (WGC).

(red)

Další z kategorie Články