Zlato (oz) / USD
1 925,84
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bohatý táta pro letošek předpovídá ekonomický kolaps

Robert Kiyosaki, autor bestselleru Bohatý táta, chudý táta, předpověděl už v roce 2002, že v roce 2016 přijde ekonomický kolaps. Opírá se přitom o demografický trend, potíže světové ekonomiky i kroky centrálních bank. Prozatím mu prognóza do puntíku vychází a proto Kiyosaki doporučuje investorům i střadatelům zajistit se drahými kovy.

Server MarketWatch přinesl informace z rozhovoru s Robertem Kiyosakim. Známý autor vzdělávací finanční literatury už před čtrnácti lety předpověděl, že rok 2016 přinese nejhorší kolaps finančních trhů v historii. Ten poškodí budoucnost milionů lidí ze silné generace 50. a 60. let (tzv. babyboomers), protože se ve stáří příliš spoléhají na peníze a finanční trhy.

Americké i světové akciové trhy se letos vzpamatovávají z nejhoršího začátku roku v historii. Za deset dnů ztratily akcie velkou část své hodnoty. Kiyosaki upozorňuje, že kolaps už probíhá a drobní investoři a střadatelé nemohou dělat nic jiného než kupovat zlato a stříbro.

Kiyosaki je přesvědčen, že jeho předpověď se už naplňuje. V nedávném interview pro MarketWatch potvrdil, že všechno se vyvíjí podle jeho odhadu.

Akciový trh určený ke kolapsu

Demografie je významným faktorem. V roce 2016 odejde do důchodu první vlna početné generace lidí narozených v 50. a 60. letech, jež začne vybírat své důchodové fondy. Podle statistického úřadu USA se mezi roky 1946 až 1964 narodilo více než 76 milionů lidí. Kolaps finančních trhů ohrožuje úspory na stáří naprosté většiny těchto osob. Krach by velké části z nich odkrojil značnou část celoživotních úspor v nejhorší možnou dobu – před důchodem.

Rostoucí počet lidí ze silné generace odcházející do důchodu je jeden faktor. Další faktor podle Kiyosakiho je, že investoři nemají mnoho příležitostí, jak investovat své peníze. „Výnos úroků z úspor už prakticky neexistuje. Akciové trhy také nevynášejí, jelikož ceny akcií jsou na historicky rekordních hodnotách,“ dodal Kiyosaki.

Jakkoli tyto události tlačí a budou dál tlačit na celý finanční systém, je zde ještě další faktor, který významně ovlivňuje celý svět. „Čína žije v ekonomické bublině už nějakých 20 let. Americké ekonomice to dodávalo falešnou podporu. Jakmile Čína přestane dovážet, svět se zhroutí,“ konstatoval Kiyosaki.

Nejdřív komodity, pak světové trhy

První, co krach zasáhne, budou komodity a komoditní země jako Austrálie, Kanada a africké státy, které sebou postupně strhnou zbytek světa. Příkladem může být kolaps cen ropy, které silně zasáhly vývozní státy. Celkový propad cen komodit zasáhl například Australský akciový index S&P/ASX 200, který ztratil za posledních 12 měsíců 14 % své hodnoty. Utrpěl tak první celoroční ztrátu za poslední čtyři roky. Čínský Index Shanghai Composite si za rok 2015 získal titul nejvýkonnějšího trhu světa, ale jen za první tři měsíce letošního roku ztratil 15 % hodnoty.

Stále pesimističtější údaje z Číny vzbuzují silnější obavy o schopnost země táhnout světovou ekonomiku. Ukázalo se, že čínský export klesl v roce 2015 oproti předchozímu roku o 25 %. Rostoucí zadlužení země vedlo i prezidenta čínské centrální banky k prohlášení, že čínský dluh je už neúnosně vysoký i pro Čínu (ČTĚTĚ ZDE). Země prožívá velmi silný odliv kapitálu, který investoři ze strachu z dalších špatných zpráv a hrozící devalvaci renminbi stahují pryč ze země.

Kiyosaki dodává, že investoři však stále ignorují hrozící nebezpečí. Přicházející kolaps bude mít na světovou ekonomiku horší dopad, než předchozí krachy, které jsme v tomto století zažili. Krach internetové bubliny (tzv. dotcom) v roce 2000 smazal během dvou a půl roku nějakých pět bilionů dolarů. Pro krach nemovitostního a akciového trhu z přelomu let 2007/2008 se doposud odhaduje, že ztráta na HDP přesahuje 20 bilionů dolarů.

Graf 1:
Kiyosaki graf - česky2

Podle Kiyosakiho se od doby jeho predikce objevily dva významné faktory. Vysoká pravděpodobnost krachu Číny a šílenství ve formě tištění peněz centrálními bankami. Tištění peněz a jejich snadná dostupnost vedly ke zvýšení poptávky po rizikových aktivech. Zastánci tohoto opatření tvrdili, že to pomůže udržet ekonomický růst.

Ve stejné době pumpovala Čína do svých bank neuvěřitelné množství peněz, aby mohly neustále půjčovat a uměle udržovaly při životě vládní plán na masivní ekonomický růst. Kiyosaki se domnívá, že čínské banky budou první obětí příští finanční krize.

Centrální banky oddalují nevyhnutelné

Tištění peněz centrálními bankami může tento nevyhnutelný kolaps oddálit. Pokud budou dál tisknout peníze, tak akciové trhy porostou. Jakmile s kvantitativním uvolňováním přestanou, trhy zkolabují. Nakonec se tyto kroky někde projeví a jen umocní nevyhnutelné. Kiyosaki pro MarketWatch řekl, že kvůli kombinaci demografických faktorů a slabosti celosvětové ekonomiky je ekonomický kolaps nevyhnutelný.

Doporučil proto investorům připravit se na přicházející bouři a koupit si alespoň nějaké vzácné kovy, nejlépe zlato. Je přitom jasné, že centrální banky nebudou schopny dělat nic jiného než tisknout peníze, kterými by svět vysekaly z další krize. Vzácné kovy by tak měly zůstat jistotou v nejistém období, které stále víc ekonomů předpovídá.

Autor: Redakce Zlato.cz
Zdroj: MarketWatch
Foto: Rich Dad

Další z kategorie Články