Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Fed všechny opil levnými penězi, ale večírek je u konce

Většina lidí má smysl pro historii, která sahá asi dva týdny zpět. To platí zejména ve světě investování a financí. Mnoho lidí si například myslí, že současná inflační krize byla způsobena pouze tím, že americká centrální banka (Fed) si dlouho myslela, že inflace je přechodná.

Nejde pouze jeden rok tištění přebytečných peněz. Fed zaplavoval ekonomiku levnými penězi téměř 25 let, tvrdí Peter Schiff. Ilustrační foto: iStock

Jak ale píše obchodník se zlatem Peter Schiff, tento problém nezačal minulý rok, ba ani během pandemie. „Tento problém vznikal desítky let. A u kořene problému byly roky snadného získávání peněz. Wall Street se celé desetiletí opíjel levnými penězi, což teď skončí další finanční krizí. Závažnost špatných investic, chybné alokace zdrojů, obrovské chyby, kterých se v ekonomice dopustila vláda, korporace, jednotlivci – každý udělal spoustu chyb, protože měl levné peníze.“

„Stačí se podívat na americkou vládu. Za poslední desetiletí navýšila zadlužení o biliony dolarů. Nedávno překročilo 31 bilionů. A to před rokem ministryně financí a dřívější šéfka Fedu Janet Yellenová říkala, že velký dluh není problém, protože úroky jsou nízké. No, už nejsou. Dokonalý příklad toho, jak levné peníze motivují ke špatnému rozhodování.“

Ale Yellenová v tom nebyla sama. Také její předchůdce Alan Greenspan opil celou Ameriku levnými penězi. „A zatímco všichni byli opilí, dělali spoustu hloupostí, stejně jako hodně lidí, když se opijí. Alan Greenspan, to byl barman. Naléval každému. Opilá nebyla jen Wall Street, ale i Main Street,“ připomíná Schiff. Main Street je v hantýrce malý byznys.

PSALI JSME: Bubliny podle Alana Greenspana

Proinflační měnovou politiku Fedu Schiff vysledoval až do roku 1998, kdy vláda zorganizovala první záchranný balíček pro fond Long-Term Capital Management, který spravoval pět miliard dolarů, ale ovládal pozice v hodnotě jednoho bilionu dolarů. Asi 120 miliard si ale musel půjčit. Když ho Rusové nesplacením státních dluhopisů potopili, musela vláda zorganizovat záchrannou akci v hodnotě 3,65 miliardy dolarů.

„Tehdy Fed začal tisknout peníze. A pak ještě víc peněz po prasknutí internetové bubliny v roce 2000. A ještě víc po prasknutí realitní bubliny v roce 2008. Není to tedy pouze jeden rok tištění přebytečných peněz. Fed zaplavoval ekonomiku levnými penězi téměř 25 let.“

Podle Schiffa rok 2008 nebyl skutečný krach, protože bezohledná měnová politika v reakci na recesi věci jednoduše překryla a nakopla budoucí krizi. „Skutečná havárie je ta, ke které právě směřujeme. Kvůli všem chybám, které Fed udělal – nejen v roce 2008 – ale už od roku 1998,“ uzavírá svoji analýzu.

PSALI JSME: Zlato nelze tisknout, jeho cena poroste

Na stránkách Schifova webu nelze přehlédnout ještě jednu paralelu. Sarkasticky poznamenává, že jedním z architektů současné inflace byl i šéf Fedu Ben Bernanke.

„Bernanke zavedl kvantitativní uvolňování, když bublina na trhu nemovitostí vytvořená jeho předchůdcem Alanem Greenspanem praskla. V té době přísahal, že jde o dočasné nouzové opatření. Nebylo. Za své úsilí letos získal Nobelovu cenu.“ Schiff píše, že je to totéž, jako udělat ze žháře bezpečnostního technika.

Také hedgeový fond Long-Term Capital Management přivedl na buben nositel Nobelovy ceny za ekonomii. Jejím spoluzakladatelem byl Myron Scholes, který ji obdržel rok před pádem fondu.  Navzdory ztrátě stovek milionů dolarů denně jeho počítačové modely doporučovaly držet pozici.

PSALI JSME: Nobelova cena Bernankemu jako nepodařený vtip

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika