Zlato (oz) / USD
1 280,33
0,17 %
Zlato (oz) / CZK
28 982,24
0,06 %
EUR / USD
1,15
1,46 %
USD / CZK
22,64
0,22 %
Světová ekonomika
Bubliny podle Alana Greenspana

„Máme tu dvě bubliny: Jedna je akciová, druhá na trhu dluhopisů,“ upozorňuje guru centrálních bankéřů Alan Greenspan (91), který vedl americkou centrální banku (Fed) v letech 1987 až 2006. Bankéřovo varování přichází ve dnech, kdy akciové trhy vybírají zisky, ale ceny akcií se stále drží na rekordních výšinách.

V budoucnu bude bublina na trhu s dluhopisy kritický problém, ale z krátkodobého hlediska to s nimi zatím nevypadá tak zle. Foto: iStock

Největší problém bude zřejmě v amerických dluhopisech, což Alan Greenspan v TV Bloomberg připomněl. Výnosy vládních dlouhodobých a střednědobých dluhopisů se totiž vznášejí už jen nedaleko historických minim. „V budoucnu bude bublina na trhu s dluhopisy kritický problém, ale z krátkodobého hlediska to s nimi zatím nevypadá tak zle,“ řekl smířlivě Greenspan.

„Ale samozřejmě pracujeme na výrazném a dlouhodobém nárůstu úrokových sazeb, a to, jak víte, má velký dopad na celou strukturu ekonomiky,“ dodal Greenspan. Všeobecně se očekává, že úrokové sazby se v nadcházejících letech budou zvyšovat, neboť Fed pokračuje v kampani, která postupně zpřísňuje měnovou politiku. V lednu ponechal Fed základní úrokové sazby beze změny a trhy předpokládají, že k jejich zvýšení dojde na březnovém zasedání centrální banky.

Alarmující zadlužení

Greenspan považuje za alarmující prognózu, že schodek vládního sektoru USA bude s růstem HDP nadále stoupat. Podivil se, proč prezident Donald Trump ve zprávě o stavu Unie vůbec nezmínil, jak vlastně hodlá financovat nové vládní iniciativy. Prezident se pochlubil jen tím, že podepsal zákon o snížení daní ve výši 1,5 bilionu dolarů, což podle kritiků bude znamenat další nárůst rozpočtového deficitu.

A Spojené státy si tak budou prostřednictvím dlouhodobých dluhopisů půjčovat čím dál víc peněz.  „Co je to za bublinu? Fakt, že v podstatě začínáme mít stále větší schodek veřejných financí,“ řekl Greenspan. „Zadlužení jako podíl na HDP velmi významně vzrostlo a my tomu stále nevěnujeme pozornost,“ poznamenal respektovaný centrální bankéř v TV Bloomberg.

(rek)