Zlato (oz) / USD
1 754,50
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 943,93
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,00 %
USD / CZK
21,63
0,00 %
Zlato
Zlato nelze tisknout, jeho cena poroste

Cena zlata může během několika let stoupnout až ke hranici 100 tisíc korun za unci. Investoři podceňují důsledky uvolněné měnové politiky a uměle nízkých úrokových sazeb, které nafukují investiční bubliny. Zlato v ceně poroste už proto, že je ho omezené množství.

Zlato nelze tisknout, jeho cena poroste. Během několika let může stoupnout až ke hranici 100 tisíc korun za unci. Ilustrační foto: iStock

Podle názoru Diega Parilly, manažera investičního fondu Quadriga Igneo s kapitálem bezmála 5,5 miliardy korun, ceny zlata vzrostou v horizontu tří až pěti let na úroveň 65-105 tisíc korun za unci. „Myslím, že faktory pro růst ceny zlata nejenže přetrvávají, ale dále sílí,“ konstatoval Parilla.

Zlato se sice odpojilo od některých pohybů reálných úrokových sazeb, ale mohlo by získat oporu při nějaké významnější rizikové události. Takové, která by ukázala, že centrální banky nemají situaci pod kontrolou tak pevně, jak si mnozí lidé myslí.

Podle jeho názoru investoři nemají povědomí o dlouhodobých škodách, které světové ekonomice způsobuje velmi uvolněná měnová politika.

PSALI JSME: Ceny zlata se mohou během tří až pěti let zdvojnásobit

Po celém světě tak investoři podceňují důsledky ohromných peněžních stimulačních balíčků, které do ekonomik lijí centrální banky.

Úrokové sazby udržované na uměle nízké úrovni způsobily nafouknutí bublin v mnoha třídách aktiv. Tyto bubliny jsou podle něj již příliš velké na to, aby splaskly. Pro centrální banky proto bude velmi složité normalizovat monetární politiku bez rizika jejich prasknutí.

„Tištění peněz centrálními bankami ve skutečnosti problémy neřeší, jen je to odsouvá. Zlato bude získávat už jen tím, že je fyzickým aktivem, které si nemůžete vytisknout,“ doplnil Parilla.

(ska)

PSALI JSME: Co nám volatilita zlata, Stanley Fischer z Fedu a CBDC mohou říci o tom, co nás čeká v budoucnu