Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Barel ropy za 150 dolarů nemusí být fikce. A co na to zlato?

Pokud si někdo myslel, že inflace se bude plynule snižovat, zřejmě neodhadl situaci. Podle analýzy finančního obra JPMorgan to budou hlavně ceny ropy a pohonných hmot, které budou rozdírat ložiska protiinflačního soukolí, až se rozpadnou jako sny o nadcházejícím uklidnění světové ekonomiky.

Cena ropy bude jedním z katalyzátorů inflačního vývoje. Míra inflace bude ovlivňovat úrokové sazby a potažmo i hodnotu zlata. Ilustrační foto: iStock

Bankovní dům Goldman Sachs již operuje s cenou 100 dolarů za barel a podobně to podle webu OilPrice vychází i expertům nizozemské banky ING. Christyan Malek, šéfanalytik energetických akcií JPMorgan, šel ve své úvaze ještě dál a varoval trhy, že nárůst ceny ropy by mohl do roku 2026 vystoupat až na 150 dolarů za barel.

Podle něj nás čeká energetický supercyklus, který bude zápasit se snahami posunout svět dál od fosilních paliv. Kdo si dnes na burze zajistil kontrakt na barel ropy s odběrem v prosinci za dnešní cenu 95 dolarů, měl by podle těchto předpovědí udělat super kšeft.

V poslední době cena ropy prudce vzrostla v důsledku snížení produkce OPEC (Sdružení zemí vyvážejících ropu) vedeného Saúdskou Arábií, která téměř sama odebrala z trhu skoro milion barelů denně. Následovalo omezení vývozu pohonných hmot z Ruska. Zvýšená poptávka po ropě se tak potkala s omezením nabídky, což zvýšilo ceny ropy a přispělo k růstu inflace.

PSALI JSME: Vysokou cenu zlata drží pochyby o měkkém přistání ekonomiky USA

Malek očekává, že cena ropy Brent používané u nás bude příští rok mezi 90 a 110 dolary a v roce 2025 se ještě zvýší. „Zapněte si bezpečnostní pásy. Bude to velmi volatilní supercyklus,“ řekl Malek agentuře Bloomberg, když varoval před omezením produkce OPEC a nedostatkem investic do nové produkce a zpracování ropy.

JPMorgan přitom ještě v únoru tvrdila, že ceny ropy letos zřejmě nedosáhnou 100 dolarů za barel, pokud nenastane nějaká významná geopolitická událost, která otřese trhy.

Naopak upozorňovala, že OPEC by mohl přidat až 400 000 barelů denně, přičemž ruský vývoz ropy by se mohl do poloviny roku zotavit. V té době JPMorgan odhadovala poptávku z Číny o 770 000 barelů nižší, než odhadovaly Mezinárodní energetická agentura IEA a OPEC.

JPMorgan nyní prognózuje globální nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou v roce 2025 na úrovni 1,1 milionu barelů denně, přičemž v roce 2030 by měl tento deficit vzrůst na 7,1 milionu barelů denně, protože silná poptávka dál naráží na omezenou nabídku, přestože, jak uvádí IEA, jedou rafinerie na maximum svých možností.

PSALI JSME: Ceny ropy rostou, protože Rusko zakázalo většinu vývozu pohonných hmot

IEA se shoduje s JPMorgan, že celosvětová poptávka po ropě letos vzroste o 2,2 milionu barelů denně na 102,2 milionu barelů, což je historický rekord. Přesto je IEA poněkud optimističtější, když ve své srpnové zprávě o trhu s ropou píše:

„Vzhledem k tomu, že postpandemické oživení z velké části skončilo a energetická transformace se zrychluje, růst se v roce 2024 zpomalí na jeden milion barelů za den.“ Ale ani to není málo.

Proč tak podrobně referujeme o ceně ropy? Protože zlato i ropa jsou denominované v dolarech a růst a pokles cen zlata a ropy se často vyskytuje v tandemu, protože obě aktiva sdílejí stejnou charakteristiku?

Ne. Hlavním důvodem je, že cena ropy bude jedním z katalyzátorů inflačního vývoje. Míra inflace bude ovlivňovat úrokové sazby a potažmo i hodnotu zlata. A zde se ceny ropy a ceny zlata pravděpodobně rozejdou.

PSALI JSME: Ceny ropy rostou, přispívají k tomu rostoucí obavy ohledně dodávek

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika