Zlato (oz) / USD
1 929,04
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny ropy rostou, přispívají k tomu rostoucí obavy ohledně dodávek

Ropa zdražuje, ceny rostou čtvrtý den za sebou. Přispívá k tomu nejistota ohledně dodávek. Slabá těžba z břidlic ve Spojených státech umocnila obavy z prodloužení omezení produkce ze strany Saúdské Arábie a Ruska.

ropa
Ropa zdražuje, ceny rostou čtvrtý den za sebou. Přispívá k tomu nejistota ohledně dodávek. Foto: iStock

Kolem 17:50 SELČ cena severomořské ropy Brent vykazovala růst o jedno procento na 95,41 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 1,5 procenta a prodávala se za 92,81 dolaru za barel.

Ceny rostou již tři týdny po sobě. Oba druhy ropy dosáhly nejvyšší hodnoty od loňského roku. Jsou také na cestě k největšímu čtvrtletnímu růstu od počátku ruské invaze na Ukrajinu v prvním čtvrtletí loňského roku.

Saúdská Arábie a Rusko tento měsíc prodloužily omezení dodávek ropy na trh celkem o 1,3 milionu barelů denně až do konce letošního roku. Podle analytiků banky ANZ by omezení mohlo ve čtvrtém čtvrtletí způsobit na trhu deficit dva miliony barelů denně a následné čerpání zásob by mohlo vystavit trh dalším cenovým skokům v příštím roce.

K obavám ohledně dodávek dále přispívá skutečnost, že těžba ropy v USA z nejvýznamnějších břidlicových oblastí v říjnu patrně klesne na 9,393 milionu barelů denně. Jednalo by se o nejnižší hodnotu od května 2023, uvedl v pondělní zprávě americký úřad pro energetické informace EIA.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT ZÁVĚREČNÁ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent listopad 95,41 94,43
New York – NYMEX WTI říjen 92,81 91,48

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika